^Powrót na górę
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Fődi Attila, Dr. Babulka Péter, Dr. Szabó László Gy.

SPIRULINA

 

Rys historyczny.

 

Spożywanie organizmów morskich liczy sobie prawie tyle samo lat, co sama ludzkość. Trudno jest dokładnie określić, kiedy rozpoczęła się konsumpcja Spiruliny, ale wiadomo, że pierwsze pisemne źródło na temat spożywania alg datuje się na szesnasty wiek.

Bernal Díaz del Castillo (1492-1585), kronikarz konkwistadora Hernána Cortésa, opisywał bardzo barwne rynki Azteków, na których można było kupić prawie wszystko, od świecących kamieni szlachetnych do produktów weterynaryjnych; od podstawowych produktów spożywczych do towarów luksusowych. Według jego relacji, najbardziej cennymi wyrobami były pewne zielone ciastka, tecuitlatl, których handel kwitł tak samo, jak w Europie handel serem.

Cortés i Hiszpanie byli zadziwieni tym “zielonym błotem”. Nigdy go nie spróbowali, ale według Azteków smakowało wybornie. Aztekowie zbierali Spirulinę na swoich łodziach, zamaczając grubo plecioną sieć na powierzchni wody, a następnie bardzo powoli ją wciągając. Wplątane w sieć algi były gromadzone w łodzi. Na brzegu układano je na słońcu na wcześniej przygotowanych tarasach czy poziomach, w warstwach o grubości 3-4 cm . Pozostawiano do wyschnięcia, aż grubość zmniejszyła się do 2-3 mm. Późniejsze relacje zaciemniają ten obraz, czasem nawet wprowadzając zamieszanie u czytelników następnych wieków, co do sposobu, w jaki Aztekowie wykorzystywali tecuitlatl. Wydaje się pewne, że głównie służyło do spożycia jako chleb i ciasto. Smak w ten sposób przygotowanego jedzenia – według niektórych podań – był bardzo podobny do sera. Spirulina była również mieszana z różnymi ziarnami albo z przygotowywanym sosem zwanym chilmolli, z dodatkiem pomidorów, chili i różnych przypraw.

Według podań, król Moctezuma1 bardzo lubił świeże ryby. Ponieważ najbliższy rynek dostarczający je znajdował się w odległości 300 km na brzegu Zatoki Meksykańskiej, piesi kurierzy ciągle biegali pomiędzy pałacem a brzegiem morza. Niektóre relacje głoszą, że gońcy byli w stanie przebiec 200 km dziennie i była to normalna praktyka. W swoich sakwach mieli wysuszony proszek ze Spiruliny, który mieszali z czystą wodą, w ten sposób uzyskując regenerujący i odświeżający napój, który spożywali na krótkich przerwach. To pozwalało im biec dalej.

Pomimo to, tradycja spożywania Spiruliny nie pochodzi od Azteków, którzy

prawdopodobnie przejęli ją od pokonanych Tolteków, ale od Majów. Moorhead i współpracownicy wspominają w swojej ogólnej pracy, że istnieją dowody historyczne popierające fakt, że Majowie dobrze znali Spirulinę i spożywali ją regularnie, już w latach 300-900 naszej ery.

SPIRULINA (Arthrospira platensis)

Charakterystyka i występowanie: protofit prokariotyczny, organizm jednokomórkowy, niebieska alga lub niebieska bakteria (sinica). 5-10 większa niż regularna bakteria, ale podobna; rozmnaża się przez podział i żyje w mniej więcej luźnych grupach (koloniach). Egzemplarze z rodzaju Spirulina w sposób charakterystyczny tworzą linearne, nierozgałęziające się filamenty, luźne kolonie mieszkające w wodzie. Wszystkie komórki z filamentu są takie same; komórka graniczna filamentu może wykazywać różnice morfologiczne w ramach rodzaju. Filamenty są zawsze poskręcane w sposób uporządkowany. Z reguły nie widać membran poprzecznych komórek, dzielących komórki. Fotosynteza (wyłapywanie światła) u sinic alg odbywa się nie tylko przez chlorofil A, który znajduje się w fikobilisomach (konkretnym organie komórek alg), fikocyjanie C, kompleksie białka zabarwiającym algi na niebiesko.

Spirulina platensis ogólnie tworzy filament 5-7 skrętów. Jest jedną z najbardziej znanych niebiesko-zielonych alg lub cyjan bakterii. Występuje głównie w tropikalnych i subtropikalnych, relatywnie zasadowych wodach Afryki, Azji i Ameryki Południowej, z dużą zawartością węglanów i dwuwęglanów.

Warto odnotować, że duże organizmy morskie, takie jak zielone, brązowe lub czerwone algi były już wykorzystywane przez ludzkość od tysięcy lat do użyźniania gleby, do celów spożywczych i leczniczych, a obecnie są stosowane w wyrobach kosmetycznych. Zainteresowanie wykorzystywaniem i hodowlą małych organizmów morskich wzrasta od ostatniego wieku. Badacze belgijscy na ekspedycji na Saharze w latach 1960 udokumentowali, że rdzenni mieszkańcy Sahary Południowej zbierali i suszyli algi Spirulina Maxima na słońcu i spożywali jak zupę, chleb, itd. Jest to jedna z obserwacji, które zainspirowały naukowców do szczegółowych badań małych organizmów morskich. Obecnie algi są hodowane na skalę przemysłową, w basenach wodnych, z dodatkiem odpowiednich dodatków. Jeśli chodzi o biomasę, suchą materię, białka i aktywne leki w stosunku do powierzchni hodowli, algi niebiesko-zielone lub cyjan bakterie są coraz bardziej popularne w porównaniu z innymi roślinami spożywczymi wyższego rzędu, jak również ziołami leczniczymi. W stosunku do ilości, niebiesko-zielone algi lub cyjano bakterie są w stanie wyprodukować więcej organicznych substancji niż rośliny wyższego rzędu, w krótkim czasie, przy względnie mniejszych potrzebach energetycznych; wydają się być odpowiednie do produkcji dużych ilości biologicznie przydatnych i wartościowych substancji.

Znany jest fakt, że astronauci z NASA spożywali produkty oparte na Spirulinie, których wartości lecznicze i odżywcze były wcześniej skrupulatnie badane. Badacze przypuszczają, że w przyszłości algi staną się ważniejszym i szeroko akceptowanym źródłem jedzenia i suplementów diety. Jedną z nich jest zdecydowanie Spirulina Platensis.

Wykorzystywane części: proszek, wyciąg z różnych wyodrębnionych części z biomasy alg.

Główne składniki aktywne:

Fikocyjanina-C (niebieski barwnik alg, który nie zawiera magnezu), chlorofil-A (barwnik zielony, zawiera magnez), około 50 % białek (dlatego jest bogaty w aminokwasy, kwasy) polisacharydy o wysokiej masie cząsteczkowej (spirulan soli wapnia), sulfolipidy, kwas -lin-olejowy (stężenie może dochodzić do 1%) -karoten i inne karotenoidy, jak również witaminy B, -C, i -E.

Średnie wartości odżywcze w Spirulinie (100 g, po wysuszeniu)2

Woda

4,68 g

Energia

290 kcal (1213 kJ)

Węglowodany, odpowiednio

23,90 g

Błonnik pokarmowy (razem)

3,60 g

Cukier (razem)

3,10 g

Białko

57,47 g

Lipidy razem (tłuszcz)

7,72 g

Wapno, Ca

120,00 mg

Żelazo, Fe

28,50 mg

Magnez, Mg

195,00 mg

Fosfor, P

118,00 mg

Potas, K

1363,00 mg

Soda, Na

1048,00 mg

Cynk, Zn

2,00 mg

Witamina C (kwas askorbinowy)

10,10 mg

Witamina B-1 (tiamina)

2,38 mg

Witamina B-2 (ryboflawina)

3,67 mg

Niacyna

12,82 mg

Witamina B-6 (pirydoksyna)

0,36 mg

Witamina E (alfa-tokoferol)

5,00 mg

Foliant, DFE

94,00 μg

Witamina A (Retinol), IU

29,00 μg

2 Źródło: USDA Usługi Badań Rolniczych, Narodowe Bazy Danych Składników Odżywczych,

http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3371

Główne właściwości: W rezultacie kilku pre-klinicznych testów na zwierzętach i kulturach komórek, jak również badań z udziałem ludzi, które zostały przeprowadzone przy użyciu suchego proszku Spiruliny (samego lub dodanego do innych minerałów i witamin), różnych wyciągów (z wodą lub rozpuszczalnikami organicznymi) oraz izolowanymi składnikami (z których najważniejsze to: fikocyjanina-C i określone polisacharydy) otrzymano następujące wyniki:

Przeciwwirusowy; działa przeciwko infekcjom wirusowym (Wyciąg rozpuszczalny w wodzie hamował rozmnażanie wirusa HIV-1, co udowodniły badania kliniczne)

 Przeciw-mikrobowy (niektóre wyciągi z organicznymi rozpuszczalnikami, lotnymi wodorowęglanami, a mianowicie heptadekan i tetradekan)

 Antyoksydacyjny (sam proszek oraz nadkrytyczne wyciągi aplikowane w różnych połączeniach)

 Przeciwzapalny (zwłaszcza fikocyjanina -C, której działanie zostało potwierdzone w eksperymentalnie wywołanej miażdżycy u zwierząt)

 Przeciwbólowy (fikocyjanina -C)

Chroni serce, wątrobę i nerki (głównie ze względu na zdolności do blokowania wolnych rodników a także właściwości antyoksydacyjne i chroniące komórki).

 Immunomodulujący (określone polisacharydy w wyciągach rozpuszczalnych w wodzie – atestowane przez badania kliniczne).

 Działanie przeciw powstawaniu guzów oraz spowalnianie wzrostu guzów (w konsekwencji poprawy odpowiedzi immunologicznej – potwierdzono badaniami klinicznymi).

 Antyoksydacyjny oraz niwelujący skutki uboczne niektórych leków (antybiotyków i innych podobnych, przeciwgruźliczych leków, cyklosporyny, cisplatyny – zapobiega ich skutkom ubocznym dla serca i nerek – potwierdzono przez testy kliniczne).

 Anty-trombocytowy, hamuje gromadzenie się trombocytów w krwiobiegu oraz opóźnia miażdżycę.

 Korzystnie wpływa na poziom tłuszczów we krwi (obniża poziom szkodliwego cholesterolu LDL, wzmacniając cholesterol HDL, który chroni ścianki arterii).

 Zmniejsza poziom cukru we krwi (udowodnione przez badania kliniczne).

 Antyalergiczny (działanie to zostało udokumentowane jeśli chodzi o alergiczny nieżyt nosa).

 Znacząco poprawia stan niedożywionych pacjentów (ta właściwość została potwierdzona w badaniach klinicznych z udziałem dzieci zarażonych wirusem HIV).

 

Stosowanie: Przyspieszanie rekonwalescencji ze stanu niedożywienia spowodowanego chorobami, wspomaganie rekonwalescencji; w niektórych stanach metabolicznych, jak wysoki poziom tłuszczu i cukru we krwi; w terapii uzupełniającej chorób złośliwych guzów; poprawianie stanu przy zapaleniach; łagodzenie skutków ubocznych leków – ochrona wątroby, serca i nerek; zapobieganie infekcjom wirusowym i kojenie dolegliwości spowodowanych infekcjami górnych dróg oddechowych. Często jest kojarzona z innymi algami, najczęściej z Chlorella Vulgaris, zieloną algą należącą do rodzaju Chlorophyta, która jest dość powszechna i łatwa w hodowli.

 

Efekty uboczne, przeciwwskazania i uwagi: dotychczasowe ustalenia dotyczące podawania Spiruliny, zawierającej znaczne ilości białek, witamin i minerałów wskazują, że dzienne dawki do 50 g nie powodowały żadnych poważnych, wartych odnotowania efektów ubocznych. Zmniejszone spożycie wody podczas podawania, przyjmowanie większych dawek lub pewne powiązane stany (np. anemia) mogą powodować niewielką gorączkę, odruch wymiotny, dyskomfort żołądka, zatwardzenie a nawet dolegliwości wątroby i nerek na samym początku „terapii”. Zaleca się podawanie Spiruliny

na początku w małych dawkach i zwiększenie spożycia wody o 0.5-1.0 litra dziennie, ponieważ bardzo prawdopodobnie zapobiegnie to pojawieniu się niepożądanych skutków. Należy pamiętać, że w przypadku skutków niepożądanych, należy skonsultować się z lekarzem aby długotrwałe przyjmowanie suplementu diety było bezpieczne.

Spirulina w diecie sportowców

 Huang i współautorzy badania z roku 2000 twierdzą, że drużyny olimpijskie z Chin i Kuby są znane z codziennego spożywania Spiruliny podczas treningów i zawodów. Autorzy badania zajmowali się (na szczurach) działaniem ochronnym na mięśnie, zapobiegającym uszkodzeniom ich z powodu przeciążenia fizycznego. Okazało się, że w rezultacie spożywania Spiruliny zmniejszała się ilość wolnych rodników, natomiast zwiększało się działanie enzymu nadtlenku dysmutazy (SOD); w dodatku następowało znaczne obniżenie stężenia niektórych enzymów mięśniowych. Wniosek jest taki, że Spirulina może być przydatna przy zmniejszaniu uszkodzeń mięśni spowodowanych przez obciążenia fizyczne.

Badacze brazylijscy próbowali to potwierdzić

na 11 zawodowych kolarzach w podwójnie ślepej próbie. Zjawiska tego nie można było wykazać w grupie sportowców z odpowiednim stanem żywienia. 3 Od tamtej pory, naukowcy azjatyccy opisywali w kilku artykułach korzystny wpływ Spiruliny na wyniki w sporcie.

3 Szczegóły: Franca i inni. (2010)

4 Szczegóły: publikacje Huang i inni. (2000); Xiong i Li (2004) oraz Sandhu i inni. (2010)

 

“Według niewielkiego badania przeprowadzanego przez 2 tygodnie na sportowcach, Spirulina może wpłynąć pozytywnie na liczbę czerwonych krwinek i zawartość hemoglobiny we krwi, a nawet na układ odpornościowy (Milađius, 2004), zatem pomimo, że w tym momencie jest za mało danych, co do zasady może wpływać korzystnie na wyniki w sporcie poprzez wspieranie systemu hemopoezy (formowania krwi), zwłaszcza w przypadku stanu niedoboru.”

Stosuję Spirulinę dlatego, że po prostu działa i jest w 100% naturalna. Czuję, że jestem w lepszej formie, mam lepszą odporność i szybciej odzyskuję siły po wysiłku, zarówno po ciężkim treningu jak i po meczu. Ostatnie badanie mojej formy wykazało, że mam lepszą wytrzymałość niż w ubiegłym roku. (Erwin Koeman, Narodowa Reprezentacja Holandii w Piłce Nożnej)6

Spirulina pozwoliła mi dojść do siebie pomiędzy zawodami, abym mógł starać się jeszcze bardziej, poprawiając koncentrację i odporność. Pozwoliła mi zrealizować największe marzenie każdego sportowca: udział w Olimpiadzie! Jestem pod wielkim wrażeniem Spiruliny i dla mnie nic nie może się z nią równać.

 

 

(Theo Verster, pływak olimpijski,

Afryka Południowa)

5 W: Tihanyi i inni. (2008) str. 79.

6 W: Moorhead i inni. (2006) str. 55.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest Spirulina?

Spirulina jest niebiesko-zieloną algą, która zawdzięcza nazwę swojemu spiralnemu kształtowi. Zawiera najbardziej niezwykłe stężenie składników odżywczych spośród wszystkich pokarmów, roślin, ziaren czy ziół.

Co zawiera Spirulina?

Jest to pokarm zawierający najwięcej białka: ponad 60% wszystkich możliwych do strawienia białek roślinnych. Spirulina jest pełna unikalnych fito składników odżywczych jak fikocyjanina, polisacharydy i sulfolipidy, które wzmacniają układ odpornościowy, zmniejszając z dużym prawdopodobieństwem ryzyko infekcji, raka i chorób autoimmunologicznych. Jest bogata w naturalne karotenoidy, antyoksydanty, które wspomagają zdrowie komórek i mogą zmniejszać ryzyko raka. Zawiera chlorofil, który pomaga w detoksykacji ciągle obecnych środków zanieczyszczających. Zawiera też żelazo, minerały śladowe i rzadki, potrzebny kwas tłuszczowy.

Czym różnią się Spirulina i Chlorella?

Chlorella, zielona mikro-alga, jest odżywczym pokarmem, ale nie ma tych samych właściwości anty-wirusowych, przeciwrakowych oraz stymulujących odporność co Spirulina. Ściana komórkowa Chlorelli jest z niemożliwej do strawienia celulozy, jak zielona trawa, podczas gdy ściana komórkowa Spiruliny jest stworzona ze skomplikowanych białek i węglowodanów. Chlorella zawiera tłuszcze nasycone i ma ogólnie dość wysoką zawartość tłuszczów.

Spirulina jest bezpieczną niebiesko-zieloną algą, prawda?

Spirulina jest jedyna w swoim rodzaju wśród niebiesko-zielonych alg ponieważ ma długą historię bezpiecznego używania. Aztekowie spożywali Spirulinę w Meksyku ponad pięć wieków temu. Rdzenni mieszkańcy Afryki spożywają Spirulinę rosnącą w ich jeziorach nawet dzisiaj. Od ostatnich 20 lat miliony ludzi na całym świecie korzystają z niej jako bezpiecznego suplementu diety. Faktem jest, że Organizacja Narodów Zjednoczonych i Światowa Organizacja Zdrowia polecają Spirulinę, twierdząc, że jest bezpieczna i pożywna dla dzieci.

Czy Spirulina jest jednym z najbardziej wydajnych pokarmów na świecie?

Spirulina daje więcej składników odżywczych na akr niż inny materiał pokarmowy. Dostarcza 20 razy więcej białka na akr niż soja i 200 razy więcej niż wołowina. Hodując więcej Spiruliny, możemy pomóc wstrzymać deforestację, która ma miejsce ponieważ potrzeba coraz więcej terenu, aby produkować więcej jedzenia. Wprowadzając ją do naszego życia, przyczynimy się do naprawy stanu naszej planety.

Jakie korzyści niesie Spirulina dla organizmu ludzkiego?

Spirulina ma wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje organizm ludzki. Niedobór któregokolwiek z tych składników może zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Istnieje kilka recenzowanych przez specjalistów badań naukowych na temat zdolności Spiruliny do hamowania rozmnażania wirusów, wzmacniania systemu zarówno komórkowego jak i immunologicznego oraz powodowania regresji i zahamowania raka.

Czy na poparcie tych wszystkich twierdzeń istnieją dowody naukowe?

  1. Spiruliny, jak i dlaczego Spirulina jest tak skuteczna dla zdrowia ludzi i zwierząt. Setki publikacji naukowych wykazują, jak Spirulina i jej unikalne fitoskładniki odżywcze wspierają system odpornościowy i poprawiają zdrowie.

Jak Spirulina wzmacnia nasz system odpornościowy?

Spirulina jest silnym tonikiem dla systemu odpornościowego. Fitoskładniki odżywcze, które odpowiadają za wzmocnienie systemu odpornościowego, to beta karoten, fikocyjanina i polisacharydy. Badania publikowane na całym świecie polegające na karmieniu myszy, chomików, kurczaków, kotów, ryb a nawet ludzi, potwierdzają, że Spirulina poprawia funkcjonowanie systemu odpornościowego. Naukowcy w dziedzinie medycyny odkryli, że nie tylko stymuluje układ odpornościowy, ale faktycznie wzmacnia zdolność organizmu do generowania nowych komórek krwi. Ważne części systemu odpornościowego, komórki rdzenia szpiku kostnego, makrofagi, komórki T i komórki będące naturalnymi zabójcami, gruczoły śledziony i grasicy – wszystkie wykazują wzmożoną aktywność. Naukowcy zauważyli, że Spirulina wykazuje propagowanie makrofagów, sprawiając, że są one bardziej aktywne i skuteczne w zabijaniu drobnoustrojów.

Jak Spirulina chroni zdrowie wieńcowe i pomaga obniżyć cholesterol?

Badania żywienia zwierząt w Meksyku, Argentynie, Japonii i Indiach wykazały identyczne korzyści z obniżenia cholesterolu i poprawy funkcji naczyń wieńcowych, a w konsekwencji obniżenia ciśnienia krwi. Badania z udziałem ludzi w Japonii i Indiach pokazały, że przyjmowanie codziennie kilku gramów Spiruliny może obniżyć cholesterol. Badania te sugerują, że Spirulina zredukuje serum LDL (Lipo proteiny niskiego stężenia - zły cholesterol) i zwiększy HDL (Lipo proteiny wysokiego stężenia – dobry cholesterol). Badania z udziałem ludzi w Niemczech i Indiach wykazały redukcję masy ciała wraz z obniżeniem cholesterolu. Wszystkie te badania pokazują, że Spirulina jest pożytecznym suplementem jeśli chodzi o zdrowie wieńcowe i obniżanie cholesterolu.

Jak możliwa do strawienia jest Spirulina?

Ściany komórek Spiruliny są zbudowane z miękkiej sieci białek, polisacharydów i enzymów. Po prostu rozpuszcza się w organizmie. Jest to ważne dla osób, które mają słabe trawienie, albo starszych osób z ograniczoną dietą.

Enzymy są ważne. Jak Spirulina może wspomóc budowę systemu enzymów w naszym organizmie?

Enzymy w naszym organizmie służą do trawienia jedzenia, wycinania, wklejania i naprawy naszego DNA oraz umacniania kluczowych systemów naszego organizmu. Zawsze jest dobrze wzbogacić naszą dietę o surowe produkty, jak świeże owoce, warzywa i soki, które są bogate w naturalne żywe enzymy. Odwodnione super pokarmy jak Spirulina ciągle posiadają w sobie naturalne enzymy. Co ważniejsze, Spirulina ma budulce, takie jak minerały, fitoskładniki odżywcze, antyoksydanty i polisacharydy, które wywołują lepszą pracę naszych enzymów, dzięki czemu wykonują swoje różne funkcje.

Jak Spirulina pomaga zrzucić zbędne kilogramy?

Dzięki zawartości aminokwasów, Spirulina pomaga zmniejszyć uczucie głodu i zwiększyć metabolizm. Ponadto, w połączeniu z tak wysokim stężeniem innych składników odżywczych, Spirulina pomaga naturalnie zredukować apetyt, pozwalając w ten sposób na zdrową utratę wagi.

Jakie korzyści dla ludzi przynosi zawarty w Spirulinie chlorofil?

Chlorofil w Spirulinie pomaga uzdrowić układ trawienny za pomocą detoksykacji i czyszczenia jelit, grubego i cienkiego. Ponadto, chlorofil pomaga chronić skłonne do podrażnień ścianki żołądka, w ten sposób łagodząc objawy wrzodów żołądka i zapobiegając ich powstawaniu. Działa również jako pokarm funkcjonalny, karmiąc korzystne bakterie jelitowe, zwłaszcza Lactobacillus i Bifidus. Przez utrzymywanie zdrowej populacji tych bakterii,

Spirulina zmniejsza problemy z trawieniem i zaparciami, powodowane przez patogeny takie jak E.coli i Candida.

W jaki sposób Spirulina bilansuje zdrowie w organizmie?

Rośnie w bardzo zasadowych wodach. Jest uważana za pokarm zasadowy i dostarcza organizmowi więcej zasadowości. Jest to wspaniały czynnik równoważący w przypadku diety bogatej w pokarmy kwasowe, jak cukier, kawa, soda, alkohol czy mięso. Z tego punktu widzenia zbilansowana dieta wzmacnia zdrowie i odporność na choroby.

Kto powinien przyjmować Spirulinę?

Spirulina DXN jest wspaniała dla ludzi w każdym wieku, włącznie z dziećmi.

Czy Spirulina  jest odpowiednia dla kobiet w ciąży?

Spirulina  jest bezpiecznym produktem,

który mogą spożywać wszyscy. Jednakże kobiety w ciąży mogą najpierw

skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem Spiruliny.

Czy Spirulina DXN jest odpowiednia dla wegetarian?

Tak, nasza Spirulina  jest uprawiana i rośnie zupełnie bez użycia składników zwierzęcych. Jest więc idealnym suplementem zdrowotnym dla wegetarian.

Czy Spirulina  uzależnia?

  1. Spirulina  to składniki odżywcze. Spirulina  jest pokarmem dla organizmu. W żadnym razie nie różni się to od jedzenia warzyw i owoców. Nikt nie uzależni się od Spiruliny .
  1. Czy mogę przyjmować Spirulinę  jeśli obecnie przyjmuję leki medycyny zachodniej
  2. Pacjenci przyjmujący leki medycyny zachodniej mogą spożywać Spirulinę  zgodnie z zaleceniami.

Jeśli spożywałem Spirulinę DXN przez jakiś czas, czy będą jakieś negatywne skutki, jeśli przestanę zażywać ten produkt?

  1. Spirulinie  dostarczają składników odżywczych organizmowi. W przypadku zaprzestania spożywania produktu nie będzie skutków negatywnych, tylko organizm po prostu nie otrzyma składników odżywczych, które wcześniej otrzymywał.

Czy spożywanie Spiruliny  powoduje jakieś skutki uboczne?

  1. Spirulina  jest zupełnie naturalna. Nie ma konserwantów, sztucznych barwników, substancji smakowych, pestycydów ani składników syntetycznych

Jest odpowiednia dla długotrwałego spożywania, w każdym wieku i we wszystkich porach roku, bez żadnych znanych przeciwwskazań i negatywnych skutków ubocznych.

Czy Spirulina  straci swoją moc, jeśli będę ją długo przyjmować?

  1. Spirulina  zatrzymuje naturalne składniki, które są potrzebne i łatwo absorbowane przez nasz organizm.

Jaka jest najlepsza pora dnia do zażywania  Spiruliny?

Spirulinę  można zażywać w dowolnym momencie dnia, przed lub po posiłku.

Źródła chińskie:

[黄立新] Huang L.X.i in.: Działanie Spiruliny Platensis na uszkodzenia mięśni spowodowane ćwiczeniami u szczurów : [螺旋藻对大鼠运动性骨骼肌损伤保护作用的研究]. 《体育科学》. 20002. str. 58-59.

[熊正英] Xiong Z.Y., [李峰] Li F.: Wpływ suplementacji Spiruliną na wyniki sportowe : [《螺旋藻的补充对运动能力的影响》]. 湖北体育科学》. 20044. pp. 454-457.

Źródła angielskie:

Ayehunie, S. i in.: Zatrzymanie rozmnażania wirusa HIV-1 przez roztwór wodny ekstraktu Spiruliny platensis (Arthrospira platensis). Zatrzymanie wirusa nabytego zespołu niedoboru odpornościowego maj 1; 18(1): 7-12. 1998.

Cingi, C. i in.: Działanie Spiruliny na alergiczny nieżyt nosa. Eur Arch Otorhinolaryngol. paź.; 265(10): 1219-1223. 2008.

Franca i in.: Spirulina nie zmniejsza uszkodzeń mięśni ani stresu oksydacyjnego u kolarzy posiadających właściwy status żywieniowy. Biol Sport. 27(4): 249-253. 2010.

[蕭哲志] Hsiao G. i in.: C-Fikocyjanina, bardzo rokujący i nowatorski inhibitor nagromadzania trombocytów od Spiruliny platensis. J Agric Chemia Żywności. paź. 5; 53(20): 7734-7740. 2005.

Karkos, P.D. i in: Spirulina w praktyce klinicznej: Zastosowania u ludzi oparte na dowodach. Oparta na dowodach medycyna komplementarna. Wrz. 14. 5(3): 2008.

Khan Z., Bhadouria, P., Bisen, P.S.: Odżywczy i leczniczy potencjał Spiruliny. Curr Pharm Biotechnol. paź.; 6(5): 373-379. 2005.

Kuhad, A. i in.: Działanie Spiruliny, niebiesko-zielonej algi, na stres oksydacyjny wywołany antybiotykiem gentamicin i dysfunkcję nerek u szczurów. Fundam Clin Pharmacol. kwiecień; 20(2): 121-128. 2006.

Kulshreshtha A. i in: Spirulina w służbie zdrowia. Curr Pharm Biotechnol. Oct; 9(5): 400-405. 2008

Layam, A., Reddy, C.L.K.: Działanie antycukrzycowe Spiruliny. Diabetologia Croatica. 35(2): 29-33. 2006.

Moorhead, K., Capelli, B., Dr. Cysewski, G.R.: Spirulina: Super-pokarm natury. Wyd. drugie. Kailua-Kona, Hawai : Cyanotech Corp., 2006. 66 str. ISBN 0-9637511-3-1

[長岡 ] Nagaoka, S. i in.: Nowe białko, C-Fikocyjanina, odgrywa

kluczową rolę w działaniu hipocholesterolemicznym koncentratu Spiruliny platensis u szczurów. J Nutr. paź.; 135(10): 2425-2430. 2005.

Ozdemir G. i in.: Działanie antybakteryjne lotnych komponentów i różnych wyciągów Spiruliny platensis. Phytother Res. wrz. ; 18(9): 754-757. 2004.

Samuels, R. i in.: Hipocholesterolemiczne działanie Spiruliny u pacjentów z zespołem hiperlipidemiczno-nefrotycznym. J Med Food. lato; 5(2): 91-96. 2002.

Sandhu, J.S., Bhardwaj, D., Shenoy, S.: Skuteczność suplementacji Spiruliną jeśli chodzi o moc izometryczną i wytrzymałość izometryczną kwadricepsu u osób trenujących i nietrenujących – badanie porównawcze. IJMBS. 2(2):79-86. 2010.

Simpore, J.: Leczenie żywieniowe za pomocą Spiruliny niedożywionych dzieci zarażonych HIV i niezarażonych HIV. Ann Nutr Metab. list/gr.; 49(6): 373-380. 2005.

Inne źródła zagraniczne na podstawie ich streszczeń w języku angielskim:

[Блинкова Л.П.] Blinkova, L.P., [Горобец, О.Б.] Gorobets, O.B., [Батуро, А.П.] Baturo, A.P.: Biologiczna aktywność Spiruliny. Zh Mikrobiol Epidemiol Immunobiol. Marzec - kwiecień; (2):114-118. 2001. [Биологическая активность спирулины. Журн. Микробиол. 2001, 2: 114-118.]

[Горбань Є.М.] Gorban’ E.M. i inni: Kliniczne i doświadczalne badanie efektywności spiruliny przewlekłych, rozprzestrzenionych chorobach wątroby. Lik Sprava. wrz. ; (6): 89-93. 2000. [Клініко-експериментальне дослідження ефективності спіруліни при хронічних дифузних захворюваннях печінки. In: Лік. справа, Врач. дело. - 2000. -6. - С. 89-93.]

Halidou D.M. i in.: Działanie spiruliny przy leczeniu żywieniowym: przegląd systemowy. Rev Epidemiol Sante Publique. grudz.; 56(6): 425- 431. 2008. [Supplémentation en spiruline dans le cadre de la réhabilitation nutritionnelle : Revue systématique]

[Костроміна В.П.] Kostromina V.P. i in.: Ocena skuteczności adaptogenu (spirulina) w leczeniu patogenicznym gruźlicy pierwotnej u dzieci. Lik Sprava. lip.-sier.; (5-6): 102-106. 2003. [Оцінка ефективності

42

застосування адаптогену рослинного походження (спіруліни) у патогенетичній терапії первинного туберкульозу у дітей. In: Лік. справа, Врач. дело. - 2003. -5-6. - С. 102-106.]

Źródła węgierskie:

  1. Jákó Sportolók táplálkozása. W: Új Tápanyagtáblázat. Budapeszt : Medicina Könyvkiadó, 2006. pp. 209-231.

Tihanyi A., Tóth J., Weber-Suta Á.: Zöld utat az egészségnek! : Mikroalgák szerepe a modern táplálkozásban és a gyógyításban. [Budapest] : [Bereniké Szolg. és Tanácsadó Kft.], 2008. 119 p. ISBN 978 963 06 5961 1

Új Tápanyagtáblázat. Szerk. Rodler Imre. Budapeszt : Medicina Könyvkiadó, 2006. 765 p. ISBN 963 226 009 0 

Copyright © 2014.GABINET TERAPII NATURALNYCH
I DIAGNOSTYKI ORGANIZMU Pabianice.