^Powrót na górę
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Soplówka jeżowata

 

Nazwa taksonomiczna: Hericium erinaceus

Nazwy angielskie: Grzyb Soplówka Jeżowata Grzyb Brodaty Ząb, Grzyb Jeż, Grzyb Brodaty Jeż, Grzyb pompon, itd.

Nazwy chińskie: Grzyb głowa małpia [猴頭蘑,猴头蘑, hóutóu mó]; Grzyb głowa małpy [猴頭菇, 猴头菇, hóutóu gū], ale przez wieki pojawiało się również kilka innych nazw.

Nazwa japońska: Ukryty grzyb górski [山伏茸, ヤマブシタケ, yamabushi-take] jako nawiązanie do tego, że grzyb lubi się ukrywać, ponieważ w Japonii pustelnicy (głównie buddyjscy), zamieszkujący regiony górskie regiony byli zwani „yamabushi”.

Nazwy koreańskie: Grzyb ogon jelenia [노루궁뎅, Noru-gungdeng-i bŏsŏt’]

Opis i występowanie:

Jest to pasożyt, rosnący głownie późną jesienią na obszarach gnijących lub ranach (pasożyt ran, jako że zagnieżdża się w ranach drzew) starych buków i dębów, lub obumarłego drewna. Jako grzyb saprotrof, powoduje murszenie zarażonego drzewa. Może również pojawiać się na orzechowcach i jabłoniach. Z zasady rośnie samotnie, pokazując kilka mięsistych, cebulkowych owocni o wielkości 10-20 cm, jedną na drugiej. Faktura przypomina korek. Trzon jest praktycznie niewidoczny („bezłodygowy”). Cała owocnia wydaje się na początku biała, następnie staje się różowa lub żółtawa do rdzawo-brązowej. Na powierzchni rosną 2-5 cm białe, siwe kolce, które pokrywają gęsto cały korpus. Ma bogaty i przyjemny zapach. Jako że jego naturalne

środowisko występowania jest coraz mniejsze, jest gatunkiem zagrożonym, a więc chronionym. Na Węgrzech badania nad hodowlą rolniczą prowadzi Laboratorium Badawcze Narodowego Królewskiego Stowarzyszenia Grzybów.

W Niemczech, Korei i Chinach uzyskano już pionierskie rezultaty jeśli chodzi o hodowlę grzyba soplówki jeżowatej.

Koh i współpracownicy dodawali różne rolnicze produkty uboczne (otręby ryżu, otręby pszenicy, otręby jęczmienia, kapusta chińska / bok choy/, proszek ze skorupek jaj i soi warzywnej) do podłoża z trocin. Wszystkie rodzaje dodawanych substancji okazały się być odpowiednie dla soplówki jeżowatej (Hericium erinaceus) oraz soplówki jodłowej (Hericium coralloides). Jeśli chodzi o rozwój grzybni, proszek z soi warzywnej przynosił lepsze rezultaty. Po dodaniu 20% otrębów ryżu do trocin dębu, podłoże przynosiło biologiczny plon rzędu 26-70%.

Główne składniki:

Immunomodulujące β-glukany, zwłaszcza β-glukoksylan, sterole (pochodne ergostanu, β-sitosterol, C-28 sterol, diterpeny (hericenony A-H oraz erinacyny).

Główne działanie:

Ekstrakty i frakcje wyodrębnione z owocników i grzybni mają korzystne działanie anty-mikrobowe, immunomodulujące, przeciwzapalne, przeciw-guzowe i anty-mutageniczne; mają korzystny wpływ na metabolizm tłuszczu, hamowanie gromadzenia się trombocytów (zapobiegają gromadzeniu), oraz stymulują syntezę wzrostu nerwów, jak również poprawiają funkcje poznawcze oraz spowalniają starzenie się skóry, co wykazały badania na zwierzętach oraz z udziałem ludzi.

Wykorzystanie:

W Chinach grzyb ten jest postrzegany nie tylko jako wspaniały grzyb jadalny, ale również jako ważny grzyb leczniczy. Badania naukowców japońskich i chińskich dowodzą, że dzięki swoim właściwościom immunostymulującym, spowalnia wzrost nowotworów (przełyku / oesophagus/, żołądka i jelit), będąc wykorzystywanym w leczeniu pomocniczym. Odgrywa rolę w regeneracji komórek nerwowych. Jako czynnik antyoksydacyjny, neutralizuje wolne rodniki tlenu. Działa podwójnie przy zapaleniu żołądka, zwłaszcza jeśli jest ono spowodowane infekcją Helicobacter pylori: nie tylko wzmacnia system odpornościowy, ale również zwalcza samą bakterię. Jego właściwości przeciwzapalne, doskonałe jeśli chodzi o choroby żołądka i układu pokarmowego, jak również obniżenie cukru we krwi (hipoglikemiczne) są wykorzystywane w formie wyciągów lub tabletek z grzybni.

Zalecane dawki dzienne:

Na podstawie wyników badań na zwierzętach i z udziałem ludzi, przyjmuje się zalecenie podawania 2-4 g (wyciągu lub ekwiwalentu w postaci leku).

Skutki uboczne, przeciwwskazania lub uwagi:

Nie znaleziono w źródłach, które zostały przestudiowane.

Gatunki powiązane z grzybem soplówka jeżowata (Hericium erinaceus)

Soplówka bukowa (Hericium coralloides)

Występuje w lasach liściastych, na drzewach o twardym drewnie, głównie w starych bukach, gnieżdżąc się w rysach i ranach drzew, ale również na martwych kawałkach drewna. Owocnia jest średniej lub dużej wielkości, bardzo przypominająca koral, z kilkoma odgałęzieniami, które wyrastają z jednego, dużego pnia. Miąższ za młodu podobny do sera, Foto © Edit Szilvásy ale z wiekiem staje się podobny do korka. Zarodniki są okrągłe i gładkie. Na Węgrzech chroniona.

Kolczatek strzępiasty (Hericium cirrhatum)

Występuje w lasach liściastych z drzewami o twardym drewnie w Europie, Północnej Azji i Ameryce Północnej, gnieżdżąc się w starych bukach lub brzozach lub ich obumarłych konarach. Jest szarawo-biały, składa się z kilku wielopoziomowych płatów. Owocnia składa się z kolców o długości maksymalnie 1.5 cm. Na Węgrzech znajduje się pod ochroną.

W społeczeństwach zachodnich otępienie starcze (demencja) jest rosnącym problemem. „Szacuje się, że do roku 2010 około 35.6 milionów ludzi będzie cierpieć na jakąś odmianę demencji, a zgodnie z prognozami populacja ta będzie się podwajać co 20 lat. W roku 2030 może liczyć nawet 65.7 milionów. (2010 Roczny Raport Międzynarodowego Towarzystwa ds. Alzheimera)”4.

Według badania5 przeprowadzonego przez Harvard School of Public Health w pięciu krajach na ponad 2600 osobach, choroba Alzheimera znajduje się na drugim miejscu w rankingu chorób, których najbardziej się boimy, zaraz po nowotworach złośliwych.

Od kiedy stało się wiadome, że hericenony i erinacyny zawarte w grzybie soplówka jeżowata mają wpływ na syntezę czynnika wzrostu nerwów (NGF), badacze zaczęli podążać tą ścieżką.

Kawagishi i współpracownicy (1991) rozpoznali 8 hericenonów w acetono-ekstrakcie grzyba soplówka jeżowata. Hericenon A i B w stężeniu 100 μg/ml był w stanie zniszczyć tak zwane komórki HeLa, ale nie wykazywał żadnego działania na syntezę NGF. Hericenon C-H nie potrafił zniszczyć komórek HeLa, ale in vitro stymulował syntezę NGF.

Soplówka jeżowata w leczeniu stanów degeneracyjnych układu nerwowego

 

4

5

Źródło: Uchwała Parlamentu Europejskiego z dnia 19 stycznia 2011 o Inicjatywie Europejskiej w sprawie choroby Alzheimera i innych demencji

Patrz:http://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/2011-releases/

alzheimers-international-survey.html

 

Hazekawa i współpracownicy (2010) badali myszy po zamknięciu im na

4 godziny środkowej arterii mózgowej. Rozmiar martwicy niedokrwiennej był znacznie mniejszy u tych myszy, którym podawano proszek soplówki jeżowatej rozpuszczony w wodzie 300 mg/kg ciała, przez okres 14 dni. Ponadto, wcześniejsze podawanie soplówki jeżowatej przez 14 dni, przed sytuacją udaru niedokrwiennego, powodowało znaczny wzrost poziomów NGF zarówno w korze mózgowej.

Wong (2012) poświęcił całą pracę naukową działaniu grzyba soplówka jeżowata na wzrost rdzeni komórek nerwowych (neurytów).

Przyczyny stanów degeneracyjnych układu nerwowego nie są jeszcze w pełni znane, jednakże naukowcy wskazują, że jedną z nich musi być stres oksydacyjny.

Stres oksydacyjny pogarsza we wszystkich przypadkach stan pacjentów z Alzheimerem, Parkinsonem i Huntingtonem, tak samo jak pacjentów z demencją. Dlatego zapobieganie temu zjawisku jest najważniejszą kwestią jeśli chodzi o leczenie. W taki sposób działają niektóre witaminy antyoksydacyjne oraz inne związki (flawonoidy, karoteny, nienasycone

kwasy tłuszczowe itd.) i niektóre enzymy.

Jednym z najbardziej znanych jest dysmutaza ponadtlenkowa (SOD).

Wu i współpracownicy (1996) wykryli manganian zawierający dysmutazę ponadtlenkową (Mn-SOD) w surowym ekstrakcie z grzyba soplówka jeżowata.

 

Lee i współpracownicy badali efekt chroniący neurony, powodowany przez ekstrakty z H. erinaceus. Ustalili, że ze wszystkich badanych wyciągów, ekstrakt pepsyny okazał się mieć najlepsze działanie neutralizujące tlen w przypadku rodników wodorotlenowych,

uważanych za najbardziej agresywne wolne rodniki.

Warto wspomnieć, że Mori i inni (2009) udokumentowali, na podstawie podwójnie ślepego badania kontrolowanego przez placebo, że związki grzyba soplówka jeżowata były w stanie znacznie poprawić stan osób cierpiących na łagodną dysfunkcję poznawczą już po 4 tygodniach leczenia. W badaniu wzięło udział 30 probantów w wieku 50-80 lat, którym podawano 3 razy dziennie po 4 tabletki 250 mg (96% suchej masy H. erinaceum) proszku przez 16 tygodni. Funkcje poznawcze probantów były sprawdzane co 4 tygodnie w poprawionej Skali Demencji Hasegawa.

Często zadawane pytania.

 

Co to jest grzyb soplówka jeżowata?

Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus) jest bardzo smacznym, jadalnym grzybem, bardzo docenianym zarówno przez Tradycyjną Medycynę Chińską (TCM) jak i obecną praktykę kliniczną. Niektóre źródła wskazują, że w Chinach jest spożywany od czasów dynastii Shang. Czy grzyb soplówka jeżowata jest ziołem grzejącym?

Grzyb soplówka jeżowata jest rodzaju neutralnego, ani grzejącego, ani chłodzącego. Nie są znane żadne skutki uboczne, tak więc może być spożywany regularnie, codziennie i przez długi okres.

Jakie są aktywne składniki grzyba soplówka jeżowata?

Zawiera bogatą różnorodność składników odżywczych i aktywnych związków, takich jak polisacharydy immunomodulujące i antynowotworowe (do tej pory zidentyfikowano ponad 20) jak również hericenony i erinacyny, które powodują stymulację syntezy wzrostu nerwów, odpowiedzialną za poprawę funkcji poznawczej.

Jakie skutki dla organizmu przynoszą polisacharydy?

Ostatnio przeprowadzane badania medyczne wskazują, że polisacharydy niektórych grzybów wykazują cechy immunomodulujące. Polisacharydy występujące w grzybie soplówka jeżowata i niektórych powiązanych gatunkach mają również działanie antynowotworowe. Według odkryć Mizuno i współpracowników, polisacharydy uzyskane z owocni grzyba mogą mieć korzystne działanie w leczeniu raka żołądka, przełyku (oesophagus) i skóry.

Jak grzyb soplówka jeżowata wspomaga funkcjonowanie mózgu?

Na podstawie badania hericenonów zawartych w tym grzybie (zwłaszcza hericenonów C-H), stwierdza się:

Wynika z tego, że grzyb soplówka jeżowata i ekstrakty z niego uzyskiwane mogą korzystnie wpływać na zapobieganie chorobie Alzheimera i otępieniu starczemu oraz łagodzić objawy, które już występują.

Czy ten grzyb działa korzystnie na wspieranie systemu odpornościowego?

  1. polisacharydy w różnych gatunkach grzybów efektywnie wspomagają optymalne funkcjonowanie systemu odpornościowego. Oprócz tego, grzyb soplówka jeżowata zawiera wartościowe i biologicznie aktywne wskaźniki, których wydajność jest dowiedziona naukowo.

Czy grzyb soplówka jeżowata może wspomóc obniżanie poziomu cukru we krwi i cholesterolu?

  1. Wang i współpracownicy, grzybnia soplówki jeżowatej zawiera aktywne związki, które potrafią obniżać poziom cukru we krwi. Yang i współpracownicy dowiedli, że grzyb posiada właściwości zmniejszające poziom tłuszczu i cholesterolu we krwi dzięki egzo-bio polimerom z zanurzonej kultury grzybni tego grzyba.

Jak można upewnić się co do jakości produktu z soplówką jeżowatą?

Soplówka jeżowata jest przetwarzana na tabletki według ścisłego przepisu, następnie pakowana w szczelne butelki. Personel techniczny producenta przeprowadza codzienne sprawdziany jakości na każdym etapie produkcji, po produkt końcowy. Dzięki tej procedurze można być pewnym, że jakość i czystość produktów soplówki jeżowatej jest zapewniona.

W jakiej formie soplówka jeżowata jest dostępna na rynku?

Soplówka jeżowata jest normalnie dostępna w formie tabletek.

Kto może zażywać tabletki z soplówką jeżowatą?

Według Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, tabletki z soplówką jeżowatą są korzystne dla wszystkich grup wiekowych, włącznie z dziećmi.

Czy grzyb soplówka jeżowata jest dozwolony dla kobiet w ciąży?

Soplówka jeżowata jest bezpiecznym produktem do spożycia dla wszystkich, nawet dla zdrowych kobiet w ciąży. Jednakże zaleca się ciężarnym, aby skonsultowały się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania soplówki jeżowatej.

Czy wegetarianie mogą również spożywać soplówkę jeżowatą?

Tak, soplówka jeżowata jest idealnym suplementem zdrowotnym dla wegetarian. Niemniej jednak, muszą oni wybierać produkty z soplówką jeżowatą, które są hodowane organicznie i rosną zupełnie bez wykorzystania składników zwierzęcych.

Czy soplówka jeżowata uzależnia?

Czy istnieje dzienny limit spożywania tabletek soplówki jeżowatej?

Nie ma surowego limitu. Zalecana dzienna dawka dla przeciętnego, zdrowego człowieka w celu utrzymania zdrowia i wigoru została ustalona na poziomie 6 tabletek. Soplówkę jeżowatą można bezpiecznie łączyć również z innymi produktami.

Czy mogę spożywać soplówkę jeżowatą, jeśli przechodzę leczenie „zachodnie”?

Osoby zażywające leki medycyny zachodniej mogą również spożywać soplówkę jeżowatą zgodnie z zaleceniami.

Jeśli spożycie soplówki jeżowatej zostanie po jakimś czasie przerwane, czy może spowodować niepożądane konsekwencje?

Czy soplówka jeżowata przynosi jakieś skutki uboczne?

Grzyb soplówka jeżowata jest w pełni naturalny. Nie posiada konserwantów, barwników sztucznych, substancji smakowych, pestycydów i składników syntetycznych.

 

Czy działanie soplówki jeżowatej

Jaka pora dnia jest zalecana jako najlepsza do przyjmowania soplówki jeżowatej?

Tabletki soplówki jeżowatej można przyjmować o dowolnej porze dnia, przed lub po posiłku.

Suplementy Diety nie są przeznaczone do diagnozowania, przeprowadzania terapii, leczenia ani zapobiegania żadnym chorobom. W przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego skontaktuj się z lekarzem.

 

[徐杭民] Xu, H.M. i in.: Funkcja immunomodulująca polisacharydu Hericium erinaceus. [《猴头菇多糖的免疫调节作用》].

Zhongguo Zhong-Xiyi Jiehe Zazhi [《中国中西医结合杂志》].

1994; 14(7): 427-428.

[永昌] Yong, Ch.: Wskazówki pielęgnacyjne dla kobiet. [《女性滋补食谱》]. 广州 : 广东旅游出版社, 1995. 生活饮食系列丛书. 156 p. ISBN 7-80521-554-5

 [김동명] Kim, D.M. i in.: Wyodrębnianie substancji przeciwdrobnoustrojowych z Hericium erinaceum. Miko biologia. 2000. 28(1): 33-38.

[고한규] Koh, H.G. i in.: Badanie porównawcze rozwoju grzybni i formowania się basidiomatów w siedmiu różnych gatunkach jadalnego grzyba z rodzaju Hericium. Bioresour Technol. wrz. ; 2005; 96(13): 1439-1444.

 [이은우] Lee, E.W. i in.: Dwa nowe diterpenoidy, erinacyny H i I z grzybni Hericium erinaceum. Biosci Biotechnol Biochem. list. ; 2000; 64(11): 2402-2405.

[이승재] Lee, S.J. i in.: Działanie Hericium erinaceum chroniące nerwy przed stresem oksydacyjnym na komórkach PC12. W: J. Korean Soc. Appl. Biol. Chem., 2010; 53(3): 283-289.

 [ 光一郎] Mori, K. i in..: Działanie grzyba Yamabushitake (Hericium erinaceus) na poprawę łagodnego zaburzenia poznawczego: Podwójnie ślepa kontrolowana przez placebo próba kliniczna. Phytother Res. 2009; 23(3): 367-372.

[長野 真弓] Nagano, M. i in.: Zmniejszenie depresji i niepokoju przez przyjmowanie Hericium erinaceus przez 4 tygodnie. Biomed Res. 2010; 31(4): 231-237.

Wong Y.T.: Identyfikacja składników w ekstrakcie z Hericium erinaceus (Bull.: Fr.) które stymulują wzrost neurytów in vitro: NG108-15. [Praca naukowa]. Kuala Lumpur : Uniwersytet w Malezji, Wydział Przyrodniczy, 2012. 135 p.

Xu, H. i in.: Analiza chemiczna polisacharydów Hericium erinaceum i działanie polisacharydów na enzymy antyoksydacyjne skóry, działanie MMP-1 i TIMP-1. Int J Biol Macromol. Lip. 1; 2010; 47(1): 33-36.

[양병근] Yang B.K., [박준보] Park J.B., [송치현] Song C.H.:

Efekt hipolipidemiczny egzo-biopolimeru wytwarzanego z zanurzonej kultury grzybni from Hericium erinaceus. W: Bioscience, Biotechnology and Biochemistry, 2003. t. 67. Nr 6. str. 1292-1298.

[八百板 康範] Yaoita, Y., Danbara, K., [菊地 正雄] Kikuchi, M.: Dwa nowe aromatyczne składniki z Hericium erinaceum (Bull.: Fr.) Pers. Chem Pharm Bull. (Tokio) wrz. ; 2005; 53(9): 1202-1203.

 [藤原 道弘] Fujiwara, M. i in.: Działanie Hericium erinaceum chroniące nerwy. Składniki pokarmowe J. Japan 2006; 211(2): 141-147. [藤 原 道弘, 江頭 伸昭, 三島 健一: ヤマブシダケの脳神経保護効果. FFI ジャーナル. 2006; 211(2): 141-147.]

[河岸 洋和] Kawagishi H. i in. Biologicznie aktywne składniki z grzyba Hericium erinaceum. W: Sympozjum na temat chemii produktów naturalnych. T. 33. 1991. str. 533-540 [河岸 洋和: ヤマブシタケ (Hericium erinaceum)の産生する生物活性物質].天然有機化合物討 論会講演要旨集(33). 1991. str. 533-540.]

Opracowanie  

Attila Fődi

Copyright © 2014.GABINET TERAPII NATURALNYCH
I DIAGNOSTYKI ORGANIZMU Pabianice.