^Powrót na górę
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Konsultacje dietetyczne

Co i rusz pojawiają się nowe teorie na temat odżywiania, zdrowia czy leczenia, a zwyczajny człowiek przestaje się orientować, co jest naprawdę słuszne. Wschodnia medycyna, podobnie jak dawna medycyna europejska, opiera się na niezmiennych prawach. Yin i Yang. Po nocy zawsze następuje dzień, a po wiośnie lato. Tu nic nie wymaga zmiany, gdyż wynika z praw wszechświata i natury. Takie spojrzenie czyni nasze działania bardzo prostymi. Rzeczy mogą być pożyteczniejsze, gdy są bardzo proste. Podstawą chińskiego systemu dietetycznego jest nacisk na kształtowanie nawyków żywieniowych oraz znaczna indywidualizacja zaleceń.  Wszystkie produkty spożywcze rozważa się pod kątem ich trzech głównych własności: jakości termicznej, smaku i obszaru oddziaływania. Jakość termiczna odnosi się do efektu działania danego produktu, czy jest on gorący, ciepły, neutralny, chłodny czy zimny. Smak rozpatrywany jest nieco inaczej niż w powszechnym rozumieniu, ponieważ poza odczuciem sensorycznym przyporządkowanym konwencjonalnie (smak: słodki, kwaśny, gorzki, słony, ostry, gdzie np. za słodki uważa się ryż), dany smak ma też konkretne właściwości. Obszar działania odnosi się do systemu narządów ciała, na które wpływa dany produkt, np. zgodnie z zaleceniami żywieniowymi według medycyny chińskiej, chłodna, słodko-kwaśna gruszka wpływa na płuca i żołądek poprzez oczyszczenie z gorąca i śluzu oraz nawilżenie.

Imbir wpływa na meridiany żołądka i jelita grubego. Charakteryzuje się ciepłą naturą, działa silnie rozgrzewająco i rozpraszająco, toteż zalecany jest na niektóre kłopoty z trawieniem (wychłodzony żołądek i zimne jelito grube) oraz w przypadku wilgotnego kaszlu albo przeziębienia.

Korzeń rabarbaru wpływa na żołądek, śledzionę, wątrobę i jelito grube. Skuteczny jest w przypadku zapalenia gruczołu krokowego(prostatitis) połączonego z zaparciem. Częstą przyczyną zapalenia gruczołu krokowego (bez zaparcia) oraz hemoroidów jest nadmierne spożywanie ostrych, gorących przypraw.

Znajomość oddziaływania żywności na właściwe kanały energetyczne może doprowadzić sztukę leczenia do wielkiej precyzji. Znając smak, znamy związane z nim ruchy, oddziaływanie na organizm. Wiedząc jaki rodzaj energii ma dana jarzyna czy zioło oraz na jakie kanały oddziałują, a także znając rodzaj choroby, możemy je z powodzeniem stosować w terapii.

Ważny jest sposób przygotowywania pożywienia. Tzw. jangizowanie polega na zwiększaniu właściwości rozgrzewających przez wykorzystanie mocy ognia. Można więc długo gotować, gotować we własnym sosie, gotować bez wody, pod ciśnieniem, smażyć, prażyć, piec. Stosować odpowiednie kombinacje ziół i przypraw rozgrzewających. Poprzez różne sposoby obróbki kulinarnej produktu rozszerzamy lub regulujemy jego właściwości odżywcze i lecznicze. Ważne jest także dostosowanie sposobu gotowania do pory roku. Zimą np. gotujemy dłużej, pod przykryciem, często mieszając, latem zaś gotujemy krócej, a do diety wprowadzamy więcej produktów surowych. Ważne jest źródło ognia - piec gazowy, elektryczny, indukcyjny czy kuchenka mikrofalowa. Gotowanie jest głównym środkiem stosowanym w kuchni chińskiej do zrównoważenia i dostosowania jedzenia do indywidualnych potrzeb konsumenta.

Uniwersalne zalecenia żywieniowe

  •  Jedz z radością w cichej i przyjemnej atmosferze

Klasyczne teksty zalecają: “ Kiedy doświadczasz silnych emocji, zaleca się przełożenie czynności jedzenia, aż znikną. (…) Podczas, gdy dobre trawienie uwalnia człowieka od zmartwień, złe przysparza dodatkowych problemów.”

  •  Spożywaj posiłki o stałych porach każdego dnia

Zalecany schemat obejmuje trzy główne posiłki uzupełniane np. dwiema mniejszymi przekąskami.

  •  “Przestań jeść, kiedy smakuje ci najlepiej”

Ta zasada ma pomóc wskazać moment, w którym została już przyjęta właściwa ilość pokarmu. Jeśli po jedzeniu pojawia się ospałość i uczucie ciężkości, oznacza to, że posiłek był zbyt obfity.

  •  Jedz śniadanie jak cesarz, a kolację jak żebrak

Zaleca się, aby śniadanie było obfite i przygotowane na ciepło. Kolacja zaś powinna być skromna i uboga w produkty wysokobiałkowe.

  •  Jedz produkty występujące sezonowo oraz dostępne lokalnie

Wiele procesów wewnętrznych podąża za zewnętrznymi zmianami, np. związanymi ze zmianami pór roku, zaleca się integrowanie z rytmem, jakim żyje natura - dobieranie produktów dostępnych lokalnie w konkretnych porach roku.

Lekarze tradycyjnej medycyny chińskiej są przede wszystkim zainteresowani ludźmi zdrowymi. Gdy człowiek choruje, jest już zazwyczaj za późno. Wschodnia medycyna zajmuje się głównie profilaktyką i przypadkami ostrymi. Schorzenia chroniczne, przewlekłe i zaniedbane są niezwykle trudne do leczenia, ponieważ organizm został poważnie rozregulowany, co wymaga niekiedy nawet kilku lat drastycznej diety i skomplikowanej terapii. Diagnozowanie np. przy pomocy analizy pulsu czy języka pozwala wykryć potencjalne niebezpieczeństwo wystarczająco wcześnie, w porę zapobiec, zharmonizować zaburzenia energetyczne, które dzięki temu nie przeniosą się na płaszczyznę ciała i nie staną się konkretną jednostką chorobową. Jest to zupełnie inne podejście niż w medycynie zachodniej nastawionej na diagnozowanie dopiero wtedy, gdy konkretny narząd jest już zaatakowany.

Przede wszystkim wykorzystuje się tu znajomość koncepcji pięciu przemian:

Żywioł drewna - wątroba, odpowiada m.in. za napięcie mięśni, paznokcie, emocje, oczy. Zaburzenia w tym elemencie będą się objawiać np. zapaleniem spojówek, światłowstrętem, trudnością w prowadzeniu samochodu nocą, alergią, skurczami nóg, wybuchowością (tzw. wątrobowy charakter), matowymi włosami...

Żywioł ognia - serce. Chińczycy mówią, że „nadmiar radości i śmiechu mogą być niebezpieczne dla serca”. Dla serca dobra jest radość nieuwarunkowana, niezależna od zmian i przemijania. Tacy ludzie są szczęśliwi, gdy świeci słońce i gdy pada deszcz, szczęśliwi gdy jedzą ciastko i gdy go nie jedzą...

Żywioł ziemi - żołądek i śledziona. Narządy te kontrolują przede wszystkim to, co nazywamy masą mięśni i ich jakość. Dlatego osoby mające problemy z żołądkiem i śledzioną mają równocześnie problemy z nadwagą ale również z nadmierną utratą wagi. Główną cechą elementu ziemi jest skłonność do zamartwiania się, obsesyjne myślenie.

Żywioł metalu - płuca i jelito grube. Zaburzenia elementu metalu mogą objawiać się problemami skórnymi, trądzikiem, zmianami ropnymi, owrzodzeniami, nieprzyjemnym zapachem z ust, astmą, zaparciami, smutkiem, słabym, cichym głosem...

Żywioł wody - nerki, jest związany z podstawową energią, substancją ciała.Nerki są odzwierciedleniem sił życiowych ojca i matki w chwili poczęcia. Objawy nieprawidłowej pracy nerek to m.in. zaniżona temperatura ciała, osłabione libido, bezpłodność, biegunki, kłopoty z zębami, artrozy, dzwonienie w uszach, zakłócenie pracy układu hormonalnego, stany lękowe, strach, brak wiary w siebie, nocne polucje, nocne moczenie...Pozwalając jeść dziecku nadmierną ilość cukru czy słodyczy osłabia się jego zęby. Jednakże zęby są tylko problemem miejscowym, w rzeczywistości groźniejsze jest pojawienie się kłopotów z nerkami. Jako dalszy rezultat wywoła to nasilające się obawy i stany lękowe.

W medycynie zachodniej panuje specjalizacja. Sprawami dotyczącymi umysłu zajmują się psycholodzy. Lekarze widzą człowieka przez pryzmat własnej specjalności, rozdzielają ciało i umysł jakby były niezależne od siebie. Psychologia, zajmując się głównie zakłócającymi emocjami, uczuciami, nie zwraca uwagi na energetyczne stany narządów i całego organizmu. Najlepszym rodzajem leczenia, jaki można by zalecić z punktu widzenia medycyny chińskiej, jest podejście całościowe, wielostronne. Dieta zalecana jest zawsze indywidualnie, po uprzednim postawieniu diagnozy w oparciu o analizę pulsu, języka, twarzy, wywiad i stanowi integralną część terapii. Połączenie odpowiedniej suplementacji, zmiany stylu życia i zastosowanie zaleceń dietetycznych dostosowanych do danej jednostki chorobowej zapewnia skuteczne i trwałe rezultaty.

 

Wizyty umawiane telefonicznie - 512 382 734

 

Copyright © 2014.GABINET TERAPII NATURALNYCH
I DIAGNOSTYKI ORGANIZMU Pabianice.