^Powrót na górę
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

 

Masaż aromaterapeutyczny

 

Początków aromaterapii należy szukać w praktykach religijnych, społecznych i medycznych wszystkich wielkich cywilizacji. Wydaje się, że pierwszymi, którzy ok. 4500 r.p.n.e. odkryli potężne właściwości lecznicze roślin byli Chińczycy. Jednak to Egipcjanie poznali i w pełni wykorzystali właściwości aromatycznych wyciągów. Wonne substancje chętnie składano bogom w darze. Naturalne właściwości antyseptyczne i antybakteryjne olejków i żywic, spowodowały, że stały się one wręcz nieodzowne w procesie mumifikowania zwłok.

Ok. 3000 r.p.n.e. kapłani, którzy stosowali olejki w rytuałach religijnych i w czasie balsamowania, zorientowali się, że ich właściwości mogą stać się użyteczne także dla żywych. Skrywając starannie swoje tajemnice, stali się uzdrowicielami, mieszając i zapisując „magiczne” napoje lecznicze. Stopniowo użycie esencji oleistych stawało się popularne we wszystkich warstwach społeczeństwa w postaci perfum i kosmetyków.

Grecy i Rzymianie powszechnie używali substancji aromatycznych w  czasie rytuałów i ceremonii, a olejki odegrały ważną rolę we wzroście popularności kąpieli i masaży oraz ogólnie we wzroście kultury cielesnej. Jednak wraz z upadkiem cesarstwa rzymskiego użycie olejków eterycznych w Europie zanikło.

Sztuka aromaterapii rozkwitała gdzie indziej, szczególnie w Arabii, gdzie Ok. I w. Awicenna jako pierwszy wydestylował olejek różany. Arabia stała się światowym centrum produkcji perfum.

Ok. XII w. sztuka produkcji perfum dotarła wraz z krzyżowcami do Europy. Olejków eterycznych używano w profilaktyce zarazy, a mniejsza liczba zgonów wśród producentów perfum wskazuje na to, że były one do pewnego stopnia skuteczne. W XII w. uznano już właściwości substancji aromatycznych jako afrodyzjaków, a w pracach wielkich zielarzy, jak Culpeper, zaczęto opisywać ich lecznicze właściwości, kładąc podwaliny pod współczesną aromaterapię.


Olejki eteryczne wnikają do organizmu poprzez miliony komórek czuciowych, znajdujących się w drogach węchowych. Komórki te wysyłają informacje  bezpośrednio do mózgu i oddziałują na emocje poprzez układ limbiczny, który także kontroluje główne czynności organizmu. Tak więc olejki mogą jednocześnie wpływać zarówno na dobre samopoczucie, jak i stan fizyczny organizmu, zwiększając wyraźnie efekt terapeutyczny masażu.

 

Copyright © 2014.GABINET TERAPII NATURALNYCH
I DIAGNOSTYKI ORGANIZMU Pabianice.