^Powrót na górę
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

 

Masaż ajurwedyjski relaksacyjny

 

Ajurweda to starożytna medycyna hinduska licząca około 5000 lat. Choć ma swoje korzenie w starożytności, jest wciąż żywo rozwijającym się holistycznym systemem leczniczym w świecie.

W sanskrycie  słowo veda oznacza wiedzę , naukę, mądrość. Słowo  ayur tłumaczy się, jako życie, siła witalna.  Zatem Ayurweda to nauka o życiu.

Ayurweda traktuje człowieka całościowo- zwraca uwagę na nasze zdrowie fizyczne, nasze dobre samopoczucie, aż po nasz rozwój duchowy. Ta starohinduska medycyna udziela nam rad jak dbać o swoje ciało i umysł oraz żyć w równowadze z otaczającym nas światem. Tylko przez właściwe zrozumienie i poznanie samego siebie oraz otaczającego nas świata człowiek osiąga wiedzę potrzebną do zachowania zdrowia fizycznego, psychicznego i uniknięcia zachorowań na poważną chorobę.

Według tej starożytnej medycyny bycie zdrowym ma szersze znaczenie. Z jednej strony zakłada, że ciało funkcjonuje prawidłowo i nie cierpi na zaburzenia, a z drugiej, że umysł jest spokojny i wyciszony, niezakłócony przez negatywne emocje. Człowiek zdrowy odczuwa radość i entuzjazm oraz czyni postępy na drodze rozwoju osobistego.

Podstawową zasadą nauki Ajurwedy jest zdolność każdego człowieka do samoleczenia. Oznacza to, że dzięki zachowaniu właściwej równowagi wszystkich energii ciała można wyraźnie ograniczyć procesy degeneracyjne i choroby.

Medycyna ajurwedyjska opiera się na przekonaniu, że wszystkie choroby mają początek w układzie pokarmowym, a powoduje je albo złe trawienie pokarmu, albo dieta niedostosowana do dosha, czyli biotypu psychofizycznego człowieka.

Podstawowym elementem stosowanym w Ayurwedzie jest masaż. W hinduskiej tradycji masaż praktykuje się w rodzinach dla zachowania higieny życia, ale również w celach leczniczych. Stanowi integralną część codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie jest tylko działaniem antystresowym i odprężającym, lecz także prewencyjnym i terapeutycznym. Dla wielu hindusów uważany jest za równie istotny dla zdrowia i urody jak prawidłowa dieta i inne nauki zdrowego stylu życia. W niektórych regionach Indii (np. w Kerali skąd pochodzi Ayurweda) masaż pozostał tradycją rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Najistotniejszy jest ruch energii życiowej w ciele człowieka zwanej praną, którą trzeba przywrócić do równowagi, gdy jest zachwiana. Masaż całego ciała pozwala uwolnić pranę, pobudzić jej krążenie zarówno na poziomie fizycznym jak i emocjonalnym.

Podstawowym lekarstwem  stosowanym w masażach i zabiegach ayurwedyjskich są oleje, które głęboko nawilżają i odżywiają skórę, stawy, mięśnie, wzmacniają energię płuc, serca i okrężnicy. Dzięki ruchom masażysty i temu, że aplikowany na ciało olej jest ciepły, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Każdy olej ma wyjątkowe właściwości. Olej sezamowy ma właściwości rozgrzewające, działa na układ nerwowy, poprawia krążenie krwi, naoliwia stawy, nadaje ciału większą elastyczność. Zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, na które skóra jest bardzo łasa, a także przeciwutleniaczy, opóźniających procesy starzenia się komórek. Tego oleju mogą używać wszyscy, nawet małe dzieci.  Olej kokosowy jest olejem ochładzającym i odświeżającym o bardzo przyjemnym zapachu. Odżywia i chroni skórę. Ma właściwości przeciwbakteryjne, łagodzi problemy skórne (egzemy, oparzenia słoneczne, wypryski). Przywraca włosom połysk. Olej gorczycowy  ma właściwości rozgrzewające. Rozgrzewa mięśnie, uśmierza bóle stawów, likwiduje skurcze mięśni, działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie.

Działanie masażu ayurwedyjskiego:

- przywraca harmonijny przepływ energii w ciele;

- zapewnia głęboki relaks, eliminuje stres i usuwa zmęczenie;

- poprawia krążenie limfy i krwi, dzięki czemu szkodliwe produkty przemiany materii, takie jak pot, mocz, odchody sa wydalane we właściwy sposób;

- poprawia stan skóry, przywracając jej gładkość i elastyczność;

- reguluje układ trawienny;

- pomaga spalić zapasy tłuszczu;

- wzmacnia mięśnie i naczynia krwionośne;

- usuwa sztywność stawów i zmniejsza ryzyko kontuzji;

- wzmacnia kości, dzięki poprawie krążenia;

- wzmacnia system immunologiczny.

Zalecany w dolegliwościach:

- w zaburzeniach układu krążenia, trawiennego, nerwowego;

- w chronicznym zmęczeniu, osłabieniu funkcji immunologicznych;

- w nerwicach, stanach depresyjnych, przewlekłym stresie, bezsenności, w problemach z koncentracją i pamięcią;

- bólach pleców, skurczach i sztywności mięśni, problemach ze stawami, bólach pourazowych.

 

Copyright © 2014.GABINET TERAPII NATURALNYCH
I DIAGNOSTYKI ORGANIZMU Pabianice.