^Powrót na górę
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Artykuły

Stany zapalne stawów

Artretyzm to stan zapalny stawów. Wywołuje go nadmiar kwasu moczowego we krwi. W stawach tworzą się kryształy, co jest bardzo bolesne. W 75% przypadków artretyzm dotyczy dużego palca u stopy (puchnie i może nawet pęknąć skóra ).

Nadmiar kwasu moczowego we krwi zazwyczaj związany jest z nadmiernym spożyciem mięsa, owoców morza i białego wina.

Oficjalnym lekiem pochodzenia roślinnego jest kolchicyna, stosowana nawet w medycynie konwencjonalnej. Jest to wyciąg z bardzo trującego kwiatu, znanego pod nazwą zimowit. Przepisuje się go w bardzo małych dawkach w przypadku ostrych ataków artretyzmu.

Jeśli chorujesz na artretyzm, ogranicz spożycie czerwonego mięsa charakteryzującego się wysoką zawartością puryn, które przekształcają się w kwas moczowy. Wyeliminuj też ze swojej diety owoce morza, podroby i warzywa strączkowe, również zawierające dużo puryn.

Ogranicz spożycie alkoholu, a szczególnie piwa i wina. Alkohol upośledza wydalanie kwasu moczowego przez nerki.

Unikaj słodzonych napojów, w tym soków owocowych.Spożycie słodzonych napojów zwiększa stężenie kwasu moczowego we krwi u osób z mutacją genu SLC2A9.

Stosuj witaminę C, która zmniejszy poziom kwasu moczowego we krwi, będzie więc miała korzystny wpływ na zapobieganie tej chorobie.

Staraj się pić napary i napoje moczopędne, tzn. takie, które powodują parcie na pęcherz, np. napar z ogonków czereśni, z karczocha, z liści brzozy lub z pokrzywy. Artretyzm jest w rzeczywistości skutkiem niewydolności nerek w zakresie wydalania moczu.

Pij dużo wody, od 2 do 3 litrów dziennie. Nie wahaj się wypić 500 ml wody rano zaraz po przebudzeniu.

Zmniejsz spożycie pomidorów, ponieważ, mogą one sprzyjać zachorowaniu na artretyzm.

Trzeba koniecznie walczyć ze stanem zapalnym. Wprowadź do swojego jadłospisu kwasy tłuszczowe omega-3. Ponieważ twój organizm nie jest w stanie wytwarzać kwasów tłuszczowych, musimy je sobie więc dostarczyć w pożywieniu. Dziś mało się jada pokarmów zawierających omega-3. Większość ludzi w ogóle ich nie je. Kwasy omega-3 występują w małych tłustych rybach (sardele, śledzie, sardynki), w oleju lnianym, rzepakowym, w oleju z orzechów włoskich, a także w portulace.

Po ich wchłonięciu, organizm przekształca je częściowo w kwasy EPA i DHA, a następnie w prostaglandyny typu 1, które działają przeciwzapalnie.

Im bardziej rośnie zawartość DHA w piersi, tym rzadziej stwierdza się powstawanie guzów.

Ideałem byłoby dostarczać sobie w pożywieniu od 1 do 4 dawek omega-6 na 1 dawkę omega-3. Trudno jednak osiągnąć taką proporcję we współczesnej diecie, dlatego bardzo często konieczna jest suplementacja.

Można tu również stosować naturalne substancje o działaniu przeciwzapalnym, takie jak hakorośl, wierzba biała, złocień marun, boswellia.

Substancje o działaniu przeciwzapalnym można również podawać bezpośrednio na talerzu, w postaci pokarmów lub przypraw, np. przyprawy korzenne jak kurkuma, imbir i pieprz czarny o wysokiej zawartości piperyny.

Wiele osób wierzy, że ich stawy, jak maszyny, zużywają się wraz z upływem czasu i aby je zachować w jak najlepszej formie, unikają jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Są absolutnie w błędzie! Możesz sobie bardzo pomóc ćwiczeniami.

Ćwiczenie 1.

Wykonaj klęk podparty. Plecy proste, ramiona wyprostowane, ręce oparte o podłoże, a głowa stanowi przedłużenie linii kręgosłupa. Podnieś wyprostowaną prawą nogę do góry. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz drugą nogą.

Ćwiczenie 2.

Połóż się na plecach. Nogi zgięte w kolanach, stopy rozstawione na szerokość bioder, oparte o podłoże. Ramiona wzdłuż tułowia. Unieś biodra tak wysoko, aż uda i tułów utworzą linię prostą. W takiej pozycji wytrzymaj kilka sekund. Wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 3.

Wykonaj klęk podparty. Plecy proste, ramiona wyprostowane, ręce oparte o podłoże, a głowa stanowi przedłużenie linii kręgosłupa. Nie prostując kolana, odciągnij prawą nogę w bok i wytrzymaj kilka sekund. Ćwiczenie powtórz drugą nogą.

Ćwiczenie 4.

Usiądź na piętach. Połóż poduszkę pod pośladkami, ręce oprzyj o podłoże, plecy proste. Przejdź do klęku podpartego, przenosząc ciężar ciała na wyprostowane ramiona.

Ćwiczenie 5.

Połóż się na plecach. Ramiona wzdłuż tułowia, nogi zgięte w kolanach, stopy mocno opierają się o podłoże. Wyprostuj prawą nogę w kolanie, kładąc ją płasko na podłożu. Powtórz ćwiczenie drugą nogą. Wykonaj kilka powtórzeń.

Ćwiczenie 6.

Usiądź na podłodze, łącząc ze sobą stopy i przyciągając je do pośladków tak mocno, jak się da. Plecy proste, ręce na kolanach. Pochyl tułów do przodu tak daleko, jak to możliwe, wyciągając wyprostowane ramiona przed siebie.

Ćwiczenie 7.

Usiądź na podłodze, łącząc ze sobą stopy i przyciągając je do pośladków tak mocno, jak zdołasz. Plecy proste, tułów lekko pochylony do przodu, rękoma obejmij stopy. Łokciami opartymi o kolana odpychaj uda na boki. Wykonaj kilka powtórzeń.

Ćwiczenie 8.

Połóż się na prawym boku z nogami zgiętymi do tyłu w kolanach. Prawe ramię wyprostowane, głowa oparta o ramię. Lewą ręką chwyć lewą stopę i przesuń ją maksymalnie do tyłu. Podczas ćwiczenia obie nogi są zgięte, a biodra pozostają na podłodze. Ćwiczenie powtórz na drugim boku.

Ćwiczenie 9.

Połóż się na prawym boku z nogami zgiętymi w kolanach i wyprostowanymi w biodrach. Prawe ramię wyprostowane, głowa oparta na ramieniu. Między nogi możesz włożyć poduszkę. Lewą ręką chwyć lewą stopę i unieś ją maksymalnie w górę. Podczas ćwiczenia obie nogi są zgięte. Ćwiczenie powtórz na drugim boku.

Ćwiczenie 10.

Połóż się na brzuchu z wyprostowanymi nogami i ramionami, głowa między ramionami (nie unoś głowy w trakcie ćwiczenia), pod biodrami może znajdować się poduszka. Prawą nogę ugnij w kolanie i złap w kostce prawą ręką. Odciągnij nogę mocno do góry. Druga noga pozostaje nieruchomo na podłożu. Ćwiczenie powtórz drugą nogą.

Ćwiczenie 11.

Uklęknij, nogi w lekkim rozkroku. Plecy proste, ręce na biodrach. Odchyl tułów maksymalnie do tyłu ( pamiętaj, aby plecy trzymać prosto i nie wypychać bioder do przodu). Wytrzymaj kilka sekund i powróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 12.

Uklęknij na prawej nodze. Lewa noga zgięta w kolanie wysunięta do przodu, ręce na biodrach, plecy proste. Prawą stopę podnieś do góry, przenosząc ciężar ciała na lewe kolano, lekko pochylając tułów do przodu. Pamiętaj, aby nie zmieniać położenia głowy i rąk. Ćwiczenie powtórz na drugiej nodze.


Ruch

Aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych metod pozwalających na wzmocnienie kości, mięśni, utrzymanie prawidłowej ruchomości stawów i zapobieganie ich zesztywnieniu. Stawom służy nie tylko regularne uprawianie sportu, ale także zwykła, codzienna gimnastyka, bo wzmacnia mięśnie, które są wsparciem dla stawów. Dla pań godne polecenia jest pływanie i gimnastyka w wodzie. Ten rodzaj ćwiczeń w odciążeniu doskonale usprawnia zaniedbane stawy.

Równomierne obciążenia

Jeśli niesiesz duże zakupy, rozłóż je do dwóch siatek, by w każdej ręce znalazło się mniej więcej tyle samo kilogramów. To uchroni stawy barków, nadgarstków i kolan przed uszkodzeniami. Jeśli to możliwe, ciężkie przedmioty przesuwaj po podłodze. Aby ułatwić sobie zadanie, np. pod meble podkładaj szmaty lub papier. Gdy musisz coś podnieść, rób to, uginając nogi i prostując plecy.

Wygodne buty

Buty z elastyczną podeszwą, która amortyzuje wstrząsy powstające podczas stąpania, to idealne rozwiązanie dla naszych stawów. Twarda podeszwa i zbyt wysokie obcasy mogą być powodem silnego bólu stawów, pleców, a nawet głowy.

Dieta śródziemnomorska

Jej podstawą są ryby i owoce morza, warzywa, owoce oraz oliwa. Regularne jej stosowanie poprawia ruchomość stawów, zmniejsza ból i zapobiega sztywnieniu stawów. Szczególnie korzystnie na kondycję stawów wpływają raki, kraby, krewetki i małże. Są one mało popularne w naszej kuchni, ale można je zastąpić tłustymi rybami, np. łososiem, makrelą, tuńczykiem, sardynką. Jedz chrząstki, a nawet pancerze skorupiaków! W nich właśnie zawarta jest chondroityna, czyli bardzo szczególna substancja niezbędna do syntezy (wytwarzania) proteoglikanów, którym tkanka chrzęstna zawdzięcza swą elastyczność. Jeśli nie jesteś w stanie tego przełknąć, przyjmuj mieszankę chondroityny i glukozaminy.

Galaretki

Naszym stawom przysłużą się zarówno te na słodko – z owocami, jak i wytrawne – z mięsa czy ryb. Zawarty w nich kolagen ułatwia regenerację zmienionych chorobowo lub mechanicznie uszkodzonych stawów.

Owoce

Na szczególną uwagę zasługują czarne porzeczki. Zawierają olbrzymią dawkę witaminy C, która jest niezbędna do produkcji kolagenu, decydującego o elastyczności i sile ścięgien.

Olej z lnu

Poprawia kondycję stawów. Podobne działanie ma oliwa i orzechy włoskie. Kombinacja zawartych w tych produktach kwasów omega-3 i witaminy E zapobiega stanom zapalnym stawów.

Imbir

Dodawany do sałatek i mięs lub pity w postaci naparów skutecznie chroni stawy przed wszelkimi rodzajami bólu spowodowanego przemęczeniem albo przeciążeniem stawów.

Bardzo ważne jest również przyjmowanie soi iawokado.

Pierwszym krokiem w walce z reumatyzmem jest ograniczenie spożycia węglowodanów (szybko i wolno przyswajalnych), aby schudnąć, jeśli się ma nadwagę.

Nadwaga, która powoduje nadmierne obciążenie stawów (bioder, kolan), jest najważniejszą przyczyną zniszczenia tkanki chrzęstnej.

Ponadto, w przypadku reumatyzmu związanego ze stanami zapalnymi, ograniczenie spożycia węglowodanów umożliwia ogólne złagodzenie stanu zapalnego, ale także ochronę komórek odbudowujących tkankę chrzęstną (chondrocytów).

Spożywanie dużych ilości cukru podwyższa poziom insuliny we krwi, a co za tym idzie – stan zapalny.

Samo ograniczenie spożycia węglowodanów nie wystarczy. Ważne są także inne środki związane z dietą:

Trzeba walczyć z przewlekłą kwasicą, która niszczy tkankę kostną i chrzęstną, poprzez dietę bogatą w świeże warzywa z upraw ekologicznych o wysokiej zawartości potasu, które mają działanie alkalizujące (przeciwieństwo zakwaszania).

Dieta bezmleczna i bezglutenowa  łagodzi stan zapalny wywoływany proteinami mleka krowiego (kazeina) drażniącymi jelito oraz proteinami glutenu, które z kolei wpływają na powstawanie nieszczelności jelit. Wyroby mleczarskie zawierają wiele wapnia, ale wywołują także kwasicę, która powoduje, że tracisz rezerwy wapnia. Dla Twoich kości (i stawów) najlepszym źródłem wapnia są warzywa o wysokiej zawartości łatwo przyswajalnego wapnia roślinnego: kapusta, brukselka, kapusta pekińska, botwina, brokuły, biała fasola. Godna uwagi jest również wysoka zawartość wapnia w wodach mineralnych (takich jak Staropolanka 2000, Muszynianka i Piwniczanka) (3).

Przyjmuj witaminę D w dawce 4000 j.m. dziennie, od października do kwietnia. Przez pozostałą część roku wystawiaj się bezpośrednio na działanie promieni słonecznych w środku dnia, kiedy tylko pogoda na to pozwoli.

Znamy także wiele roślin interesujących z punktu widzenia reumatyzmu:

Hakorośl (2 do 4 g suchej masy dziennie) udowodniła swoje działanie przeciwzapalne. Zaleca się również korzeń imbiru (1 do 2 g proszku dziennie), liść czarnej porzeczki (1,5 g proszku dziennie), kłącze (korzeń) kurkumy(1,5 do 3 g dziennie, przyjmuj z pieprzem w celu poprawy wchłaniania), sok z boswellii(300 do 500 mg dziennie), korę z sosny nadmorskiej(wyciąg pod nazwą Pycnogenol®, 100 do 200 mg dziennie), pieprz cayennedo smarowania 3 do 4 razy dziennie (2).

Copyright © 2014.GABINET TERAPII NATURALNYCH
I DIAGNOSTYKI ORGANIZMU Pabianice.