^Powrót na górę
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Artykuły

Sen

Chińska medycyna na dobry sen

Nie ma nic gorszego, jak przewracanie się nocą w łóżku z boku na bok, gdy godzinami nie można zasnąć.  

Sen jest kluczowy dla naszego ogólnego zdrowia. Jego brak powoduje nie tylko zmęczenie, drażliwość, bóle głowy czy problemy z koncentracją.

Według medycyny chińskiej Yang (świadomość) w trakcie snu zapada się w  Yin (podświadomość), jednak mózg nieustannie pracuje, przetwarzając wszystkie odczucia, myśli, doświadczenia, czego efektem są marzenia senne.

Medycyna chińska traktuje bezsenność jako objaw dysfunkcji lub nierównowagi organizmu. Najczęściej dolegliwość ta postrzegana jest jako nierównowaga dwóch narządów: serca i wątroby. Oba te narządy są odpowiedzialne za „trzymanie” ducha (umysłu) - krew wątroby odżywia ducha, a serce jest jego domem. Słaba krew nie jest w stanie właściwie odżywić ducha, który staje się niespokojny i nie może „zakorzenić” się w sercu, co  objawia się właśnie bezsennością.

Jakie problemy ze snem można mieć ?

  • koszmary nocne, po których budzimy się z krzykiem, powiązane są z problemami woreczka żółciowego; bardziej realistyczne dotyczące np. relacji w pracy czy związku wiążą się z nierównowagą śledziony/serca, a osoby na nie cierpiące mają problem z „wyłączaniem” krążących myśli. Według medycyny chińskiej  koszmary,  wielość snów i bezsenność  to objaw zaburzenia krwi, np. anemii.
  • problemy z zasypianiem, najczęściej związane są ze stanem wątroby oraz pęcherzyka żółciowego, np. zastój pożywienia po późnym posiłku; takie osoby mogą leżeć godzinami, a sen nie nadchodzi. Osoby, które mają osłabiną śledzionę nie mogą zasnąć z powodu uporczywego myślenia.
  • częste wybudzanie- takie osoby nie mają problemów z zasypianiem, ale często budzą się i ponowne zaśnięcie przychodzi z trudem. Najczęściej świadczy to o niedoborze w obszarze serca/śledziony.
  • budzenie się o tej samej godzinie– według teorii chińskiej medycyny energia Chi krąży w rytmie dobowym w 12 meridianach, z których każdy odnosi się do określonego organu. W zależności od godziny wybudzenia można określić przyczynę bezsenności. I tak :

21:00 – 23:00 to czas  potrójnego ogrzewacza. Jeśli w ciągu dnia przeżywaliśmy stres, zdenerwowanie, to uczucia te mogą się w tym czasie aktywować, objawiając się niepokojem, który nie pozwala zasnąć lub sprawi, że sen będzie krótki i będziemy często się budzić z uczuciem przestraszenia i zagubienia.

 23:00 - 1:00  to czas pęcherzyka żółciowego. Uczucia, które się z nim wiążą to frustracja, poczucie winy, osądzanie innych. Nie na darmo mówimy o „wylewającej się żółci”, gdy ktoś jest wrogo nastawiony do otoczenia. W tym czasie przypada minimum serca. Gdy duch jest spokojny, wraca do serca i zapadamy w sen.

1:00 – 3:00 to czas wątroby. Bezsenność w tym czasie może być spowodowana aktywnością wątroby związaną z zaburzeniami hormonalnymi i trawiennymi. W medycynie chińskiej wątroba  wiąże się z postrzeganiem samego siebie. Zaburzenia w jej pracy, podobnie jak w przypadku woreczka żółciowego, objawiać się mogą niepokojem, poczuciem winy, złością, gniewem, frustracją. Wszystkie te uczucia skierowane są jednak nie na zewnątrz, a na osobę, która ich doświadcza.

3:00 – 5:00 to czas płuc. Budzenie się o tej  porze może świadczyć o tym, że nie pozwalamy rzeczom toczyć się swoim biegiem, chcemy mieć nad wszystkim kontrolę oraz że przepełnia nas uczucie smutku, żalu, straty. Spać głęboko oznacza poddać się. Jedynie głęboki sen zapewnia regenerację.

5:00 – 7:00 to czas jelita grubego (trzymanie urazy, wracanie do przeszłości), Umiejętność „puszczania” rzeczy, które nam nie służą, medycyna chińska wiąże z aktywnością jelita grubego. Budzenie się w tym czasie świadczy o tym , że być może nie potrafimy pozbyć się toksyn z organizmu,  może czujemy się kontrolowani w związku, relacjach lub też chcemy kontrolować wszystkich i wszystko. Taka postawa powoduje nie tylko napięcie psychiczne, ale też nagromadzenie toksyn. Na poziomie fizjologii objawiać się to może problemami trawiennymi oraz zaparciami. A także niezamierzoną pobudką nad ranem.

W ciągu dnia energia Chi rozprzestrzenia się ku powierzchni ciała, a nocą chroni się w zaciszu wnętrza. Dlatego nie należy spać przy otwartym oknie, ponieważ  powierzchnia ciała  nie jest chroniona i łatwo się przeziębić.

Sny w medycynie chińskiej  to połączenie między duszą a ciałem. Istnieje silny związek pomiędzy snem, a spokojem umysłu. Jeśli duch jest niespokojny,  pojawiają się intensywne sny.

Sny o lataniu  mówią o nadmiarze gorąca w górnej części ciała (np. palpitacje, wysokie ciśnienie), a sny o spadaniu – o nadmiarze w dolnej części ciała (np. nagromadzenie śluzu i wilgoci).

 Sny związane z gniewem, walką mówią o zaburzeniach wątroby.

Płacz, łkanie,  wojna, zabijanie, trudności z oddychaniem – o zaburzeniach płuc.

Trzęsienie ziemi, nagle znikająca droga, zagłębianie się w błocie, budowanie, konstruowanie – o zaburzeniach śledziony.

Sny erotyczne,  pływanie, morze, powódź, ciemność, zimno –  o dysfunkcji nerek.

Pojawiające się we śnie duże zwierzęta, jak konie, świnie, byki mówią o zaburzeniach śledziony.

Według medycyny chińskiej bezsenność leczy się w sposób naturalny – preparatami ziołowymi, akupunkturą, masażem. Polecany jest gorący napój z miodu połączony z melisą przed snem. Doskonały wpływ na jakość i zdolność zapamiętywania snów posiada Celitin dzięki działaniu regeneracyjnemu na błony komórkowe, które prowadzi  do lepszego ukrwienia mózgu. Jeśli odczuwamy smutek, żal, niepokój, nerwowość, mówimy przez sen, trapią nas koszmary i cierpimy na bezsenność pamiętajmy o Vironalu.

Przed snem  koniecznie „dajmy wytchnienie sercu”. Pamiętajmy, aby  nie  kłaść się do łóżka, gdy odczuwamy podniecenie, zdenerwowanie czy nadmiar bodźców. Oto kilka rad :

  • Starajmy się zawsze kłaść spać o tej samej porze, nawet jeśli nie zawsze od razu zasypiamy, jednak  nie później niż o 22:00. Ilość snu należy dostosować do zmieniających się pór roku. I tak wiosną należy wcześnie wstawać i wcześnie chodzić spać. Latem wcześnie wstawać, nieco później kłaść się spać. Jesienią wstawać o świcie, kłaść się spać o zachodzie słońca. Zimą wcześnie kłaść się spać, wstawać o wschodzie słońca.
  • Starajmy się ograniczyć używki oparte na kofeinie, takie jak kawa i herbata.
  • Przed zaśnięciem starajmy się ograniczyć bodźce emocjonalne. Unikajmy oglądania telewizji, czytania emocjonujących książek i nadmiernej aktywności fizycznej.
  • Lekką kolację jedzmy najpóźniej o 18, żeby  żołądek również odpoczywał podczas snu.
  • Przed zaśnięciem spróbujmy pomedytować (modlitwa przynosi podobne efekty) lub wykonać kilka uspokajających ćwiczeń chi kung.
  • Rozmasujmy sobie stopy, szczególnie punkt nerki. Masaż taki pomaga przemieścić nadmiar energii z głowy do stóp, uspokajając w ten sposób przepływ chi i ułatwiając zaśnięcie.
Copyright © 2014.GABINET TERAPII NATURALNYCH
I DIAGNOSTYKI ORGANIZMU Pabianice.