^Powrót na górę
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

ElektrostymulacjaTENS

TENS (ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation – Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwów) to naturalna, klinicznie potwierdzona, bezinwazyjna i skuteczna terapia przeciwbólowa. TENS ma szerokie zastosowanie w niwelowaniu bólu przewlekłego, jak i ostrego. Wykorzystuje istniejące w naszym systemie nerwowym mechanizmy uśmierzania bólu. To metoda niwelowania dolegliwości bólowych za pomocą impulsów elektrycznych, podawanych z dużą częstotliwością, które prowadzą do zablokowania bólu w miejscu stymulacji na drodze od nerwu obwodowego do mózgu. W efekcie mózg nie otrzymuje informacji dotyczącej miejsca i nasilenia bólu.

Czym jest ból ?

Ból jest elementem naturalnego systemu ostrzegania przed działaniem niekorzystnym, na przykład dalszego zranienia. Jest zatem niezbędny w procesie obrony przed działaniem czynników szkodliwych. Jednak długotrwale utrzymujący się ból (zwany bólem przewlekłym), nie spełnia już swojej funkcji, stając się przyczyną cierpień. Można go zlikwidować metodami chirurgicznymi, farmakologicznymi lub elektrostymulacją, aby dalej cieszyć się życiem. Wiele z tych zabiegów ma szkodliwe efekty uboczne. Leki w dłuższym czasie stosowania mogą powodować uzależnienie, a interwencja chirurgiczna zawsze niesie ryzyko powikłań. Stymulacja TENS oferuje alternatywną metodę łagodzenia bólu, a co najważniejsze najbardziej zbliżoną do naturalnych.

TENS - efekty:

*Osłabia czucie bólu -  blokowanie impulsów bólowych nie uszkadza struktury nerwów, lecz "oszukuje" mechanizm informowania o bólu (teoria bramek bólowych Melzack'a i Wall'a).

*Wzmaga uwalnianie do krwiobiegu endorfin, które wpływają na poprawę zdrowia i samopoczucia, kiedy jesteśmy wypoczęci, zrelaksowani, szczęśliwi.

*Poprawia ukrwienie w miejscu otoczonym elektrodami. Pod wpływem stymulacji naczynia krwionośne rozluźniają się. Prawidłowe ukrwienie jest warunkiem dobrego funkcjonowania tkanek. Doskonale sprawdza się ta metoda w leczeniu ran, obrzęków.

*Wspomaga uprawianie sportów- Stymulację naczynioruchową stosuje się m.in. w sporcie wyczynowym w formie rozgrzewki - rozszerzenie naczyń krwionośnych bez wysiłku i spalania energii oraz dla urody - powoduje zmniejszenie cellulitu.

*Energetyzuje jony oraz wzmaga ich ruch w organizmie ludzkim, który wypełniony jest roztworami soli. Występują tu zjawiska elektroforezy i elektroosmozy. Lepsze przenikanie jonów przez błonę komórki, znacznie przyspiesza procesy regeneracji oraz usuwanie metabolitów.  To działanie prądów TENS, jest wykorzystywane np. w leczeniu stanów zapalnych w stawach, tkankach miękkich, złamań kości, przyspieszeniu gojenia się ran i blizn, likwidacji obrzęków itp.

TENS - wskazania

 1. Bóle przewlekłe - kręgosłupa, stawów, mięśni nerwobóle powstałe w wyniku dyskopatii, zmian zwyrodnieniowych, urazów lub spowodowane chorobami jak na przykład: reumatyzm, artrozy, gościec, osteoporoza, SM, bóle, blizny.
 2. Bóle ostre - pooperacyjne, pourazowe, rwa kulszowa rwa barkowa, migreny.
 3. Zaburzenia dotyczące tkanek i kości - zaburzenia ukrwienia, gojenia się ran, złamania i pęknięcia kości, naderwania i stany zapalne ścięgien, przeciążenia stawów, obrzęki.
 4. Zaburzenia funkcji mięśni szkieletowych, ścięgien i nerwów ruchowych - osłabienie lub zanik mięśni, ból mięśni, przewlekłe stany zmęczenia, wyczerpania po wysiłku, w wyniku unieruchomienia po urazach, operacjach stawów lub ścięgien, udarach, urazach sportowych, spastyczności mięśni, w objawach „ciężkich nóg”.
 5. Zaburzenia ukrwienia, czynności kończyn i narządów wewnętrznych w wyniku ucisków na nerwy w skutek zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lub zmian naczyniowych.

TENS - Przeciwwskazania

 • rozrusznik serca, silna arytmia serca (wymagana opinia kardiologa)
 • epilepsja (wymagana opinia neurologa i pierwszy zabieg pod kontrolą )
 • stymulacja miejsca w którym stwierdzono zmianę nowotworową
 • ciąża - nie wolno stymulować brzucha ciężarnej (można łagodzić stymulacją ból pleców, rwę kulszową a szczególnie ból porodowy - wyłącznie pod kontrolą lekarza)
 • zaawansowane żylaki zewnętrzne w miejscu aplikacji elektrod (np. żylaki na nogach lub znaczne hemoroidy)
 • stan gorączkowy

Implanty metalowe nie są przeciwwskazaniem do stymulacji TENS

TerapiaTENS jest  uzupełniającą metodą leczenia.

Copyright © 2014.GABINET TERAPII NATURALNYCH
I DIAGNOSTYKI ORGANIZMU Pabianice.