^Powrót na górę
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sztuka gotowania późnym latem

Późnym latem warzywa są bardzo dojrzałe i w dużym wyborze.  Warto je zmieniać, aby jak najbardziej urozmaicić jadłospis. Zjadajmy warzywa zarówno na surowo, jak i w postaci potraw gotowanych na parze, duszonych w małej ilości wody, blanszowanych. Warzywa kroi się na duże i grubsze  kawałki i układa warstwami do gotowania lub duszenia. W ten sposób uzyskuje się bardziej słodki smak. Dzięki temu potrawa ma bardziej wyraziste właściwości Przemiany Ziemi (śledziona i żołądek). Można też gotować w szybkowarze. Dotyczy to zwłaszcza warzyw strączkowych i n niektórych bardziej twardych zbóż (orkisz, pszenica, ryż). Zboża harmonizują cały organizm, działają odżywczo i wzmacniająco. Wiążą toksyczne substancje i  złogi w ciele i sprzyjają ich wydalaniu. Zaletą zbóż je ich powolne trawienie, dzięki czemu nie odczuwa się głodu przez ok. 3-4 godziny. Dlatego są doskonałym pokarmem przy odchudzaniu. Niestety osoby z osłabionym układem pokarmowym nie najlepiej je trawią (zwłaszcza pęczak, pszenicę, orkisz, grykę). Dobrymi sposobami są:

  1. Wcześniejsze namoczenie zbóż na kilka godzin, dzięki czemu szybciej się gotują i stają się lżej strawne,
  2. Wcześniejsze ich lekkie podkiełkowanie przed ugotowaniem; jest to bardzo dobra metoda przygotowania zbóż dla małych dzieci i osób starszych,
  3. Bardzo długie ich gotowanie, aż ziarno rozgotuje się na kleik.

Kasza jaglana i kukurydziana ( zwłaszcza w formie polenty) najskuteczniej wzmacniają narządy Przemiany Ziemi.

Oprócz zbóż gotujemy w tym czasie zupy, lecz nieco bardziej gęste niż latem, lekkie potrawy zbożowo-warzywne, leczo, makarony z warzywami, dania z dodatkiem warzyw strączkowych. Dania wzbogacamy, dodając przy końcu gotowania czy duszenia niewielką ilość roślin zielonych, które mają szczególne znaczenie dla organizmu. Są to liście różnych warzyw: brokułów, rzodkiewek, kalarepy, selera, pietruszki, a także świeże zioła uprawne i dziko rosnące.

Gotowane, łagodnie słodkie, pożywne i sycące potrawy powinny stanowić większą część posiłku. Tak przygotowane jedzenie wzmacnia żołądek i śledzionę oraz równoważy cały organizm. Jakiś czas po posiłku pijemy ciepłe, nigdy zimne napoje. Po zimnym napoju żołądek nie może pobierać energii z pożywienia. Dla ludzi z dolegliwościami trawiennymi bardzo wskazane jest picie gorącej wody (czasami ze świeżym imbirem).

Słodycze, ciasta i soki  spożywane w nadmiarze osłabiają śledzionę. Pociąg do słodyczy jest oznaką słabego trawienia i nierównowagi w organizmie. Spożywanie ciepłych, zharmonizowanych posiłków, składających się ze zbóż, warzyw i roślin strączkowych, sprawia, że skłonność ta po pewnym czasie mija. Stabilizuje się poziom cukru we krwi i polepsza samopoczucie. Jeśli nadal nęcą nas słodkie rzeczy, to wybierajmy raczej suszone owoce oraz nasiona dyni i słonecznika jako przekąski.

Naturalna słodycz późnego lata zawiera się w różnorodnych odmianach dyni (zwłaszcza pieczona jest bardzo słodka), marchwi, kukurydzy, pietruszce, morelach i innych. Dopiero po wyeliminowaniu sztucznego smaku cukru możemy docenić bogactwo smaków produktów naturalnych.

Przemianie Ziemi odpowiadają różne metody konserwowania pożywienia, zwłaszcza za pomocą miodu lub słodu (dżemy, kompoty, soki, owoce kandyzowane) lub oleju wyciskanego na zimno (oleje ziołowe). Wysokiej klasy tłuszcze, jak oleje tłoczone na zimno (sezamowy, lniany, słonecznikowy, oliwa z oliwek) oraz masło (niepasteryzowane) posiadają właściwości budujące, odżywcze i dostarczają energii ciału. Pamiętajmy, aby używać ich w niedużych ilościach, ale codziennie.

W chłodnych porach roku dodawane do potraw sklarowane masło bardzo dobrze rozgrzewa narządy trawienne i usprawnia ich funkcje.

Warzywne pulpeciki

2 szklanki startych warzyw (marchew, pietruszka, seler)

½ szklanki ziaren słonecznika

2 łyżki zmielonych migdałów

½ szklanki płatków owsianych

½ szklanki świeżych posiekanych ziół (szczypiorek, pietruszka)

2 jajka

Sól, pieprz

2 łyżki sezamu, tarta bułka

Warzywa zetrzyj na tarce. Następnie podsmaż  na patelni, aż warzywa się zrumienią. Po przestudzeniu dodaj pozostałe składniki, wymieszaj i formuj kotleciki. Obtocz w tartej bułce z sezamem i smaż na wolnym ogniu. Podawaj  z dowolną surówką, sosem pomidorowym, cebulowym.

Krem bananowo-figowy

 

4 banany

15 dkg suszonych fig

1 łyżeczka soku z imbiru

Sól

Sok z cytryny

Do posypania:

1 łyżeczka kakao lub naturalnej kawy

¼ szklanki sezamu

 

Źródło: Bożena Żak-Cyran "Jedz i żyj zgodnie z porami roku"

Copyright © 2014.GABINET TERAPII NATURALNYCH
I DIAGNOSTYKI ORGANIZMU Pabianice.