^Powrót na górę
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Co to jest cellulit i jak powstaje

 

Cellulit  to przerost komórek tłuszczowych - naturalny sposób gromadzenia zapasów tłuszczu w organizmie kobiet. Odłożony w skórze bioder i ud tłuszcz, stanowi rezerwę energii wykorzystywaną np. podczas ciąży. Nastąpiła także zmiana naszego trybu życia, stajemy się coraz mniej aktywni fizycznie, prowadzimy siedzący tryb życia, jadamy coraz bardziej przetworzone produkty spożywcze, co niestety przyczynia się do tworzenia cellulitu. Dawniej uważano, że przypadłość ta związana jest z otyłością, dziś wiemy,iż cellulit dotyczy prawie 90 % kobiet, począwszy od wieku dojrzewania. Obecnie naukowcy wiedzą już coraz więcej na ten temat. Wiadomo, że za jego powstawanie odpowiedzialnych jest kilka czynników.

  • Teoria hormonalna, mówi, że rozwija się on w okresie dojrzewania w wyniku zatrzymywania wody. Należy pamiętać o tym, że żeńskie hormony płciowe (estrogeny) zwiększają ilość oraz objętość adipocytów (komórki tłuszczowe organizmu) oraz retencję wody.
  • Teoria neurowegetatywna, która mówi, że podczas stresu zmienia się zjawisko lipolizy. U większości kobiet posiadających cellulitwystępuje zjawisko nadmiernej motywacji i dużego niepokoju.
  • Teoria krążeniowa mówi, żecellulitjest często związany z występującymi zaburzeniami mikrokrążenia, mogącymi mieć podłoże genetyczne lub poprzez wyuczone zachowanie przykładem, którego jest zakładanie nogi na nogę przez kobietę.
  • Teoria receptorów adipocytowych mówi, że w komórce tłuszczowej występują dwa rodzajereceptorów αi βw zależności od tego, który rodzaj receptora jest pobudzony zwiększa się lub zmniejsza zjawisko lipolizy (jest to zjawisko polegające na rozpadzie tkanki tłuszczowej w organizmie).

Cellulit nie tylko rozwija się w kilku etapach,  jest procesem trwającym wiele miesięcy, a nawet lat.

  • Etap I – w tym stadium rozwoju brak jest objawów klinicznych, występuje jedynie zastój żylny i limfatyczny, powodując gromadzenie tłuszczów przez adipocyty.
  • Etap II – w tym stadium zaznacza się uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej, przepływ krwi staje się znacznie utrudniony, ponieważ adipocyty przybierając większe rozmiary uciskają naczynia krwionośne, pojawia się obrzęk, objawiający się wystąpieniem “skórki pomarańczowej”, guzowatej i nieregularnej powierzchni. Uszkodzenie skóry w tym stadium posiada charakter estetyczny.
  • Etap III – w tym stadium następuje zwłóknienie tkanki podskórnej, nasilają się zaburzenia krążenia, uszkodzenie włókien posiada nie tylko charakter estetyczny lecz staje się początkiem choroby.
  • Etap IV – w tym stadium złogi kolagenu przekształcają się w twarde guzki, uciskające nie tylko naczynia włosowate lecz także włókna nerwowe, wywołując ból w różnych porach dnia i nocy. W tym czasiecellulitstaje się chorobą, którą trzeba leczyć.

Czego zatem boi się cellulit i jak go możemy zlikwidować. Bronią naszą w tej walce będą:

  • Aktywność ruchowa – tego nasz wróg się boi najbardziej, ponieważ intensywny ruch poprawia krążenie krwi i limfy powoduje to oczyszczenie organizmu z toksyn i zalegającej w nim wody. W walce zcellulitempomagają szczególnie ćwiczenia przyśpieszające pracę serca oraz oddech, do których należeć będą pływanie, jazda na rowerze. Dobre efekty dają także: codzienna gimnastyka, rezygnacja z windy, maszerowanie oraz spacery,
  • Dieta, ale tylko ta mądra - oparta na zasadach zdrowego żywienia, dobrze zbilansowana. Zbyt restrykcyjna bądź głodówka spowolni metabolizm, prowadząc do oszczędności energetycznej organizmu. Wszystkie diety niskokaloryczne mają to do siebie, że podczas ich stosowania niewskazane są intensywne ćwiczenia, bez ruchu maleją szanse na pozbycie się “pomarańczowej skórki”. Najskuteczniejszą dietą będzie ta w granicach 1500 kalorii.
  • Kosmetyki i masaż - te dwie rzeczy uzupełniają naszą dietę i ćwiczenia. Dobrze przeprowadzony masaż pobudzi krążenie krwi i limfy, przyśpieszy spalanie tkanki tłuszczowej oraz zmniejszy ilość gromadzonej wody w organizmie. Jedną z metod masażu, stosowaną w hydroterapii są naprzemienne ciepłe i zimne prysznice. Możemy je wykonywać we własnej łazience, jeżeli posiadamy odpowiednią nakładkę na prysznic.
  • Zabiegi w gabinecie kosmetycznym, bądź dermatologii estetycznej takie jak:drenaż limfatyczny, mezoterapia, terapia ultradźwiękami, elektrolipoforeza, endemologia przydadzą się nam, jeżeli posiadamy cięższy przypadek cellulitu. Celem tych zabiegów jest pobudzenie do działania układu krążenia i limfatycznego, odprowadzenie toksyn i wody w celu zmniejszenia grudek, usunięcia obrzęków ujędrnienia ciała.

Pamiętajmy - jeżeli chcemy mieć zdrową skórę, bądź pozbyć się cellulitu powinniśmy: zrezygnować z siedzącego trybu życia i małej aktywności ruchowej, zmniejszyć masę swojego ciała, czyli unikać nadwagi, zmniejszyć spożywanie cukrów prostych i dań typu fast- food, zmniejszyć ilość soli w diecie. Zaleca się także zaprzestania palenia papierosów, unikania gorących kąpieli i długiego opalania na słońcu na rzecz dużej aktywności ruchowej, diety śródziemnomorskiej bogatej w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, masażu, krioterapii, kąpieli solankowych. 

Walkę z cellulitem skutecznie wspiera Ganoterapia czyli terapia grzybami medycznymi.

 

Chcesz mieć dostęp do najwyższej jakości produktów w cenach hurtowych? Załóż konto w sklepie DXN, korzystając z linku: https://www.dxn2u.eu/pws/820296953 lub skontaktuj się ze mną 512 382 734 i zyskaj konsultacje zdrowotne GRATIS. Korzystasz również z systemu rabatów, dzięki którym możesz wspomagać zdrowie swoje i swojej rodziny płacąc za produkty mniej.

Copyright © 2014.GABINET TERAPII NATURALNYCH
I DIAGNOSTYKI ORGANIZMU Pabianice.