^Powrót na górę
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

DXN SPIRULINA

DXN SPIRULINA

DXN Spirulina to alga zielono-niebieska. To nutraceutyk, antyoksydant i probiotyk. Oprócz wysokiej zawartości składników odżywczych i fitoskładników przynosi również korzyści zdrowotne. Spirulina to jedno z najlepszych superfood na świecie. Zawiera:

 *białko – kompletne białko, zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy

*węglowodany

*niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe –  m.in. kwas gamma-linolenowy, który występuje m.in. w mleku matki

*witaminy – A, B1, B2, B3, B6, B7, B9, C, D, E, K

*minerały – bogate źródło m.in. żelaza, potasu, cynku, fosforu, magnezu, sodu

*fitoskładniki – chlorofil, c-fikocyjanina, zeaksantyna i luteina.

 36 gramów spiruliny czyli około 4 czubate łyżki stołowe pokrywa pełne dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na białka i aminokwasy.

Spirulina to po prostu kompletne białko. Organizm potrzebuje aminokwasów w określonych proporcjach. Jeśli pokarm ma niską zawartość jednego lub więcej aminokwasów, to organizm nie może w pełni wykorzystać wszystkich aminokwasów. Niektóre białka są wchłaniane lepiej niż inne. Najwyższą wartość wykorzystania białka (NPU - net Protein Utilisation) mają jaja (94), następnie mleko (70-82), ryby (80), mięso (67), spirulina (62).

Białko zawarte w spirulinie jest łatwo przyswajalne.To szczególnie ważne dla osób cierpiących na zaburzenia wchłaniania jelitowego. Zazwyczaj wiele starszych osób ma trudności z trawieniem złożonych białek i stosuje restrykcyjną dietę. Białko spiruliny jest bardzo łatwe do strawienia. Spirulina jest zalecana osobom na diecie bezbiałkowej, osobom niedożywionym, zwłaszcza dzieciom - kwas mlekowy (mleko w proszku) może być trudny do wchłonięcia.

 10 gram spiruliny (20 tabletek) dostarcza niezbędnych witamin:

 

Naturalny beta-karoten (prowitamina A).

 Spirulina jest najbogatszym źródłem beta-karotenu. W spirulinie jest go 10 razy więcej niż w marchwi. 10 gramów dostarcza 23 000 IU (14 mg) beta-karotenu, co stanowi 460% dziennej wartości (DV) witaminy A w USA. Wysokie dawki witaminy A mogą być toksyczne, ale beta-karoten zawarty w spirulinie i warzywach jest bezpieczny, ponieważ organizm ludzki przekształca beta-karoten w witaminę A tylko gdy jej potrzebuje. Witamina A jest ważna dla utrzymania prawidłowego stanu błon śluzowych i wpływa na proces widzenia. Niedobór witaminy A jest jedną z przyczyn chorób związanych z niedożywieniem w krajach rozwijających się, prowadzących do ślepoty. Beta-karoten ma działanie terapeutyczne, m.in. obniża poziom cholesterolu w surowicy krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia raka, w tym raka płuc, gardła, żołądka, okrężnicy, przewodu pokarmowego, piersi i szyjki macicy.

Spirulina zawiera także bogaty w przeciwutleniacze kompleks co najmniej 10 karotenoidów. Te karoteny i ksantofile działają skuteczniej niż izolowany, syntetyczny suplement beta-karotenu.

Kompleks witamin B

Spirulina jest najbogatszym źródłem witamin z grupy B, które są niezbędne do rozwoju czerwonych krwinek, zwłaszcza w szpiku kostnym i układzie nerwowym. Witaminy B6, B12 i kwas foliowy pomagają zapobiegać chorobom serca. Czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych jest nadmierny poziom homocysteiny, a nie cholesterolu. Wbrew powszechnemu przekonaniu cholesterol nie powoduje chorób serca. To tylko jeden z wielu wskaźników choroby. Zawał serca jest możliwy, nawet jeśli masz „normalny” poziom cholesterolu. Witaminy B6, B9 i B12 mogą radykalnie obniżyć poziom homocysteiny i zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia.

Wysoki poziom homocysteiny oznacza wysokie ryzyko wystąpienia zawału serca. Homocysteina jest aminokwasem, który powstaje w wyniku przemian chemicznych białek zwierzęcych. Zbyt duża ilość może generować wolne rodniki, które zwiększają uszkodzenia ścian tętnic, przyspieszają utlenianie i gromadzenie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych oraz przygotowują grunt pod choroby tętnic i żył, w tym udar.

Jedna łyżka spiruliny dostarcza znacznych ilości witamin z grupy B:

B1 (Tiamina): 23% dziennego zapotrzebowania dla systemu nerwowego; B2 (Ryboflawina): 23% dziennego zapotrzebowania niezbędnego do pozyskania energii z węglowodanów i białek B3; (Niacyna): 7% dziennego zapotrzebowania dla zdrowych komórek, tkanek. Okazuje się konieczna do rozwoju czerwonych ciałek krwi. Pełni też bardzo ważną rolę ochronną dla komórek nerwowych, co ma znaczenie w kontekście stanu psychicznego człowieka. Niezwykle korzystnie wpływ na skórę i włosy. Inne witaminy z grupy B, B6, biotyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy, inozytol i witamina E są również obecne w mniejszych ilościach.

Naturalne minerały koloidalne.

Podczas wzrostu algi wchłaniają wiele pierwiastków śladowych, które są dobrze przyswajane przez ludzki organizm. Ich zawartość minerałów różni się w zależności od miejsca uprawy i minerałów w wodzie.

Niedobór żelaza to najpowszechniej występujący deficyt, szczególnie u kobiet, dzieci, osób starszych, wegan, wegetarian. Żelazo stanowi podstawowy element składowy hemoglobiny, zapewniający prawidłową budowę i działanie krwinek czerwonych. 10 gramów spiruliny dostarcza do 10 mg żelaza, co stanowi 55% zalecanej dziennej dawki.

Chlorofil zawarty w spirulinie doskonale oczyszcza wątrobę, układ nerwowy i krew z niepożądanych toksyn. Obecność dwóch aminokwasów cysteiny i metioniny pomaga w tym procesie oczyszczania. Chlorofil w spirulinie jest bardzo podobny do hemoglobiny. Doskonale sprawdza się w anemii i pomaga budować krew. Zapewnia większy dopływ tlenu. Tworzy również rozpuszczalne kompleksy z żelazem i innymi minerałami, dzięki czemu żelazo jest bardziej dostępne biologicznie. Stąd żelazo zawarte w spirulinie jest ponad dwukrotnie lepiej przyswajalne niż żelazo występujące w warzywach i większości mięs.

 Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe

Organizm potrzebuje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które wspomagają normalizację cholesterolu i są prekursorami hormonów, zwanych prostaglandynami. Prostaglandyny są odpowiedzialne za przebieg takich procesów fizjologicznych w organizmie jak reakcja na czynniki chorobotwórcze. To prostaglandyny wywołują objawy stanu zapalnego, czyli obrzęk, zaczerwienienie i ból. Spirulina zawiera 4-7% lipidów lub tłuszczów, a większość z nich to NNKT. 10 gramów zawiera 225mg NNKT w postaci kwasu linolowego (Omega-6) i gamma-linolenowego (GLA). DV dla osoby dorosłej to minimalne spożycie NNKT wynoszące 1% całkowitej liczby kalorii. 10 gramów zapewnia 8-14% DV, w zależności od płci i grupy wiekowej. GLA jest prekursorem prostaglandyn w organizmie - głównych hormonów kontrolujących wiele funkcji. Tłuszcze nasycone i alkohol mogą powodować niedobór GLA i hamować tworzenie prostaglandyn. Badania wykazują niedobory GLA w wielu chorobach i problemach zdrowotnych, więc dostarczanie GLA razem z pożywieniem jest bardzo ważne.

GLA występuje w mleku matki, oleju z wiesiołka, czarnej porzeczki i nasionach ogórecznika. Spirulina jest skoncentrowanym źródłem GLA, porcja 10 gramów zawiera 135 mg GLA.

 Fitoskładniki

Pigmenty wspomagają syntezę wielu enzymów niezbędnych do regulacji procesów metabolicznych w organizmie. Ciemny kolor Spiruliny pochodzi z naturalnych pigmentów, które zbierają różne długości fal światła słonecznego. Fikocyjanina to najważniejszym pigment w Spirulinie, stanowi około 14% całej masy. Mała dawka fikocyjaniny dziennie zapobiega powstawaniu nowotworów złośliwych, hamuje ich wzrost lub nawrót. Fikocyjanina stymuluje hematopoezę (tworzenie krwi), naśladując hormon erytropoetynę (EPO). EPO jest wytwarzana przez zdrowe nerki i reguluje produkcję czerwonych krwinek przez komórki macierzyste szpiku kostnego. Fikocyjanina reguluje produkcję białych krwinek, nawet gdy komórki macierzyste szpiku kostnego są uszkodzone przez toksyczne chemikalia lub promieniowanie.

 Chlorofil

Źródłem chlorofilu jest zielona żywność. Chlorofil jest znany jako roślinny składnik oczyszczający i odtruwający. Bywa nazywany „zieloną krwią”, ponieważ wygląda jak cząsteczka hemoglobiny. Chlorofil ma w swoim rdzeniu magnez, który nadaje mu zielony kolor, a hemoglobina zawiera żelazo, które nadaje jej czerwony kolor. Dlatego spirulina korzystnie wpływa na anemię.

Karotenoidy

Około połowa żółto-pomarańczowych barwników w spirulinie to karoteny: alfa, beta i gamma. Mniej więcej połowa to ksantofile: myksoksantofil, zeaksantyna, kryptoksantyna, echinon, fukoksantyna, wiolaksantyna i astaksantyna. Karotenoidy stanowią 0,37% objętości spiruliny. Kompleks karotenoidów działa działa synergistycznie, wzmacniając ochronę antyoksydacyjną.

Polisacharydy 

Spirulina zawiera tylko 15-25% węglowodanów. Ramnoza i glikogen to dwa polisacharydy, które są łatwo wchłaniane przez organizm przy minimalnej ilości insuliny. Spirulina zapewnia szybką energię, bez obciążania trzustki i wywoływania hipoglikemii. Struktura polisacharydów w spirulinie różni się nieco od tej występującej w Ganocelium (GL). Jednak współpracując z Ganocelium, łańcuchy polisacharydów uzupełniają się, tworząc bardzo silną barierę na błonach komórkowych, zapobiegając wnikaniu wirusów do komórek, nie dopuszczając do infekcji.

Enzymy

Enzymy są katalizatorami przemian chemicznych. Istnieją tysiące enzymów, z których każdy katalizuje określone reakcje. Spirulina zawiera szereg enzymów. Jednym z nich jest dysmutaza ponadtlenkowa (SOD), która pełni ważną rolę w usuwaniu wolnych rodników i opóźnianiu procesów starzenia.

 Podsumowanie korzyści zdrowotnych. Spirulina wspiera:

 - wzrost i rozwój.

-  układ odpornościowy,  pokarmowy, krążenia, moczowo-płciowy

-  ilość i żywotność czerwonych krwinek.

- wyrównuje poziom tlenu w organizmie.

- oczyszcza krew.

- równoważy poziom cholesterolu.

- poprawia funkcje jajników.

- zmniejsza zespół napięcia przedmiesiączkowego.

- poprawia naturalne oczyszczanie i detoksykację.

- wspomaga utrzymanie prawidłowej wagi.

- zapewnia ochronę antyoksydacyjną, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

- łagodzi objawy depresji.

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie:

Wpływ spiruliny i L-teaniny na wybrane elementy układu odpornościowego u sportowców wyczynowych poddanych intensywnym obciążeniom wysiłkowym : rozprawa na stopień doktora nauk medycznych = The effect of spirulina and L-theanine supplementation on selected elements of the immune system of athletes exposed to strenuous physical exercise

Artur Juszkiewicz Autor ; Elżbieta Petriczko Promotor

2019

 

Czy suplementacja spiruliną (Arthrospira spp.) może stanowić uzupełnienie diety w antyoksydanty?

Martyna Słotwińska; Patrycja Stępak; Katarzyna Żurawska; Justyna Kałduńska; Karolina Jakubczyk; Katarzyna Janda

2020

Środowiskowe i genetyczne uwarunkowania zdrowia ludzi i zwierząt. Ogólnopolska Konferencja Naukowa, Szczecin, 29 maja 2020 r, 2020

 

The antioxidant, immunomodulatory, and anti-inflammatory activities of Spirulina: an overview

Wu, Qinghua ; Liu, Lian ; Miron, Anca ; Klímová, Blanka ; Wan, Dan ; Kuča, Kamil

Archives of toxicology, 2016, Vol.90 (8), p.1817-1840

 

 

 

DXN Spirulina 120 tabletek x 250 mg

Cena detaliczna 106,00

Cena klubowa 83,00

 

DXN Spirulina 500 tabletek x 250 mg

Cena detaliczna 397,00

Cena klubowa 210,00

 

DXN Spirulina Powder 50 g

Cena detaliczna 177,00

Cena klubowa 138,00

 

UWAGA

Osoby mające problemy zdrowotne powinny zawsze znajdować się pod opieką lekarza i stosować się do jego zaleceń.

Kup w cenie detalicznej - https://www.dxn2u.eu/pws/820296953 (zakładka PRODUKTY) lub zarejestruj się w klubie DXN i kupuj w cenach klubowych -https://eworld.dxn2u.com/s/accreg/pl/820296953 

Producent: DXN Pharmaceutical Sdn.Bhd. Malezja

Wszystkie suplementy DXN produkowane są w zakładzie przestrzegającym Dobrej Praktyki Produkcji z certyfikatem GMP.

  

UWAGA!

Suplementy to środki spożywcze, stanowiące uzupełnienie diety, stosowane w celu poprawy samopoczucia i profilaktyki zdrowia. Suplementy diety nie wykazują właściwości leczniczych, wspierają funkcjonowanie organizmuTreści publikowane na tej stronie mają wyłącznie cel informacyjny i nie służą leczeniu ani diagnozowaniu

Copyright © 2014.GABINET TERAPII NATURALNYCH
I DIAGNOSTYKI ORGANIZMU Pabianice.